Aktuality

Pietní vzpomínka na padlé v Dubu nad Moravou

V sobotu 14. července 2018 se v Dubu nad Moravou konala od 9.00 hod. pietní vzpomínka na vojáky padlé v okolí obce. Starosta městyse Ivo Čečman v krátkém projevu přiblížil osudy obyvatel obce v tomto válečném roce a Jiří Synek, který zastupoval Komitét 1866, seznámil přibližně 20 přihlížejících s válečnými událostmi před 152 lety v Dubu a jeho nejbližším okolí. Poté farář Jan Kornek pronesl krátké modlitby za padlé vojáky a představitelé městyse (kromě starosty také místostarosta Lubomír Vaňák a členové rady Pavel Piňos a Karel Lón) položili věnec ke kříži na náměstí. Členové klubů vojenské historie v dobových uniformách (za 27. prapor polních myslivců Jan Juna a Jan Březina, za pěší pluk č. 8 Josef Melichar a Petr Behančín, za Brněnský městský střelecký sbor František Kopecký) uctili památku padlých vojáků čestnou salvou.

V závěru pietního aktu J. Synek spolu s Jiřím Jemelkou poděkoval starostovi Čečmanovi za obnovení tradice pietních setkání v Dubu a předal mu knihu o historii péče o památky z prusko-rakouské války a pár dalších drobností z produkce Komitétu 1866. Dále poděkoval panu Jindřichu Bartoškovi za zřízení kříže na dubském náměstí a za významný podíl na opravě kříže na Olomoucké ulici v Tovačově a předal panu Bartoškovi pamětní stuhu vydanou u příležitosti 130. výročí založení Komitétu 1866, kterou chce Komitét 1866 vyjádřit své díky za dosavadní spolupráci při obnově a opravách památek z prusko-rakouské války.

Akce se za Komitét 1866 dále zúčastnili Jiří Hanuš, Václav Hradil, Tomáš Kaláb a Zdeněk Studený a z příznivců našeho spolku například Ladislav Novák a Karel Novotný.

Dub 14.7.2018 Juna 23  Dub 14.7.2018 Juna 27  Dub 14.7.2018 Juna 31

 

  • VITA ENIM MORTUORUM IN MEMORIA EST POSITA VIVORUM