Aktuality

Jan Nepomuk Steinský v Dohalicích

5. 9. 2018 18:18 Petr Lazurko
Vytisknout

V sobotu 1. září 2018 za deštivého počasí pořádal Komitét pro udržování památek z války roku 1866 ve spolupráci s obcí Dohalice vzpomínkovou akci u příležitosti 130. výročí založení prvního spolku, který systematicky pečoval o památky z prusko-rakouské války - Komitétu pro udržování pomníků na bojišti Královéhradeckém, založeného 2. prosince 1888 Janem Nepomukem Steinským.

Od 9 hodin se v budově sokolovny v Dohalicích konalo krátké zasedání předsednictva Komitétu 1866 a po něm od 10.30 hod. J. Šrámek poutavě přednášel o Otci památek z války roku 1866 J. N. Steinském a historii péče o válečné hroby na královéhradeckém bojišti. Přednášku navštívilo celkem 62 zájemců o vojenskou historii a sál sokolovny byl téměř zaplněn.

V závěru přednášky pokřtil J. Synek, J. Šrámek a předseda Komitétu 1866 M. Suchý novou knihu s názvem 130 let Komitétu pro udržování památek z války roku 1866 (1888-2018), která shrnuje historii jednotlivých spolků pečujících o památky z prusko-rakouské války. Mapuje jejich vývoj na jednotlivých bojištích od založení v 80. letech 19. století až po zánik posledních z nich po druhé světové válce. Samostatné kapitoly jsou věnovány péči o památky v období let 1945-1989, obnovení Komitétu 1866 v roce 1990 a jeho činnosti až do současnosti. Kniha klade zvláštní zřetel na jednotlivé významné členy těchto spolků a jejich životní osudy přibližuje v řadě podrobných medailonků. Tato publikace se také stala první knihou plánované Knižnice Komitétu 1866, ve které by v budoucnu měly vycházet knihy zaměřené na historii prusko-rakouské války.

Vrcholem dne bylo od 13.30 hod. odhalení pamětní desky z černého kamene se zlaceným nápisem a medailonem věnované Janu Nepomuku Steinskému na domě čp. 23 v Dohalicích. Vzhledem k tomu, že J. N. Steinský v letech 1900-1901 pobýval v Dohalicích právě v tomto domě a zároveň zde bylo dočasně i sídlo královéhradeckého komitétu, rozhodl se Komitét 1866 umístit na jeho zeď pamětní desku, která by připomínala tyto události budoucím pokolením. Desku zhotovil kameník Jiří Soukup a vlastník domu pan Jan Růžička ji osadil na zeď.

Po krátkém úvodu moderátorem J. Synkem a přivítání významných hostí, mezi nimiž byli poslanci Parlamentu České republiky P. Sadovský a M. Ratiborský, starostové obcí Dohalice (M. Enderlová), Máslojedy (B. Karešová), Hoříněves (J. Kuthanová), Třesovice (P. Mrkvička), místostarosta obce Mžany (J. Pršala) a majitel domu s pamětní deskou J. Růžička pronesl projev předseda Komitétu 1866. V něm vyzdvihl pohnuté osudy J. N. Steinského v bitvě u Hradce Králové, jeho zásadní přínos pro vývoj organizované péče o válečné hroby a jeho odkaz pro budoucí generace.

Poté M. Suchý společně se starostkou Dohalic M. Enderlovou odhalil dosud zahalenou pamětní desku, aby ji mohli poprvé spatřit četní diváci, kteří se této události účastnili. Následovala krátká vzpomínka na vojáky padlé 3. července 1866 v obvodu obce, při níž byl položen věnec uvitý z dubových ratolestí z památného lesa Svíb k figurálnímu pomníku lva věnovanému rakouské Knebelově brigádě stojícímu naproti barokního špýcharu.

Jako poděkování za dosavadní spolupráci při opravách a ochraně památek předal Komitét 1866 zúčastněným zástupcům obcí z královéhradeckého bojiště pamětní stuhy vydané ke 130. výročí založení spolku a také k 170. výročí narození J. N. Steinského.

Nakonec náš spolek ocenil také dlouhodobou brigádnickou činnost a další spolkovou práci některých svých členů předáním dekretu Ocenění za zásluhy o Komitét 1866. Toto ocenění přijali: J. Čížek, M. Drapák, V. Hradil, J. Kozák, P. Mrkvička, J. Musílek, P. Novák, Z. Studený, J. Vilím a J. Votrubec. Dalším pěti oceněným, kteří nebyli na akci přítomni (M. Janoušek, J. Jemelka, M. Malach, P. Skalský, M. Trakal) bude dekret předán při nejbližší vhodné příležitosti.

Celá vzpomínková akce byla zakončena krátkou bitevní ukázkou představující střet předních hlídek obou znepřátelených stran v bitvě u Hradce Králové, která se uskutečnila na louce za špýcharem v Dohalicích. V rámci ukázky komentované J. Synkem mohli diváci zhlédnout výzbroj a výstroj rakouské, saské a pruské pěchoty, ukázky střelby z historických zbraní a byli seznámeni s událostmi v Dohalicích v průběhu bitvy u Hradce Králové. Zlatým hřebem bylo rakouské 4-liberní dělo, které svou palbou neohroženě podporovalo postup vlastní pěchoty a v závěru také krylo její ústup až do hořkého konce.

Vzpomínkové akce v Dohalicích se účastnilo celkem 24 příslušníků klubů vojenské historie v dobových uniformách, kteří zajišťovali čestnou stráž u pomníku Knebelovy brigády, položení věnce a následné vystřelení čestné salvy a nakonec se střetli v bitevní ukázce. Z Historického c. k. řadového pěšího pluku č. 18 z Hradce Králové pod velením J. Šmída a M. Kliky to byli M. Rybák, L. Dolana, J. Němec, J. Šmíd ml., A. Prouza, M. Dubický, M. Hornych, T. Mikolášek a J. Šitina. Dále byli zastoupeny SPVH-6. prapor polních myslivců z Náchoda (J. Čížek, P. Mrkvička), Kadetní setnina pěšího pluku č. 74 z Jičína (M. Kaván, M. Deml), Baterie ViMus (J. Vilím, J. Musílek, M. Musílek) a rakouský trén husarského pluku č. 9 (D. Koral). Pruskou armádu zastupoval Klub vojenské historie Předměřice nad Labem (L. Pultar a A. Havrda) v uniformách gardového granátnického pluku č. 2 císaře Františka. Sasové byli reprezentováni Spolkem vojenské historie Liberec (M. Veverka, P. Fiala a P. Wondrák) v uniformách 2. mysliveckého praporu. Všem patří náš velký dík a Komitét 1866 ocenil jejich účast na této akci předáním nově vydané knihy ke 130. výročí a také publikace Requiem za rytíře - Jezdecká srážka u Střezetic 3. 7. 1866.

Poděkování patří obci Dohalice za finanční příspěvek na tuto akci a Sokolu Dohalice za poskytnutí krásných prostor sokolovny a také za zajištění občerstvení pro uniformované vojáky a členy Komitétu 1866.

Nemalý dík náleží také všem členům Komitétu 1866, kteří se na přípravě a organizaci vzpomínkové akce podíleli – kromě již zmíněných především P. Lazurkovi za zajištění ozvučení a dále P. Mrkvičkovi, V. Hladíkové, D. Koralovi, M. Suchému.

Fotogalerie: https://1866.rajce.idnes.cz/Jan_Nepomuk_Steinsky_v_Dohalicich_2018