Aktuality

153. výročí bitvy u Hradce Králové

5. 7. 2019 19:57 David Koral
Vytisknout

Již v pátek 28. června 2019 byly vzpomínkové akce zahájeny v Hradci Králové na náplavce Eliščina nábřeží kulturním pásmem nazvaným Dostaveníčko s rokem 1866. Večer se uskutečnil pochodňový průvod obcí Chlum a pietní akt na pruském hřbitově, při němž byli připomenuti členové Gardy města Hradce Králové zemřelí v letošním roce.
V sobotu 29. června se na Chlumu konala rozsáhlá vzpomínková akce u příležitosti 153. výročí bitvy u Hradce Králové, které se zúčastnilo několik tisíc návštěvníků. V 11 hodin byl zahájen pietní akt u pomníku Baterie mrtvých připomínající oběti bitvy u Hradce Králové, kterého se mimo jiné zúčastnili hejtman Královéhradeckého kraje J. Štěpán, náměstkyně hejtmana M. Berdychová, primátor města Hradce Králové A. Hrabálek a jeho náměstek J. Bláha, poslanec Evropského parlamentu T. Zdechovský, ředitel Muzea východních Čech P. Grulich, vedoucí Muzea války 1866 na Chlumu J. Hrubecký, zástupci krajského vojenského ředitelství M. Urbánková a J. Hladík, starostka obce Máslojedy B. Karešová a místostarosta P. Sailer, starostka obce Hoříněves J. Kuthanová, herec V. Vydra, ředitel projektu vzpomínkových akcí Königgrätz 1866 R. Balcárek, zástupce rakouského Ferdinandova řádu I. Dubec a předseda Komitétu 1866 M. Suchý.
V odpoledních hodinách byla uspořádána rozsáhlá komentovaná bitevní ukázka na motivy skutečných událostí na královéhradeckém bojišti.
Velký dík si zaslouží všichni, kdo se jakýmkoli způsobem podílejí na organizaci vzpomínkových akcí a pomáhají tak udržovat povědomí veřejnosti o prusko-rakouské válce roku 1866.