Historické kalendárium - kompletní přehled

Výročí Datum Název
105 23. 6. 1912 Znovuodhalení pomníku padlých v Kokoníně u Jablonce nad Nisou
151 24. 6. 1866 Bitva u Custozy
151 24. 6. 1866 Srážka u Dlouhého Mostu
151 25. 6. 1866 Srážka u Hodkovic nad Mohelkou
151 26. 6. 1866 Srážka u Kuřívod
151 26. 6. 1866 Srážka u Sychrova
151 26. 6. 1866 Srážka u Svijan-Podolí
151 26. 6. 1866 Noční boje u hradu Kosti
111 27. 6. 1906 Odhalení pomnku praporu polních myslivců č. 6 ve Vysokově
134 27. 6. 1883 Úmrtí Otakara Jedličky, autora knihy
149 27. 6. 1868 Odhalení pomníku rakouského X. armádního sboru v Trutnově na Šibeníku
151 27. 6. 1866 Bitva u Trutnova
151 27. 6. 1866 Bitva u Náchoda
151 27. 6. 1866 Bitva u Bad Langensalzy (mezi pruskou a hannoverskou armádou)
151 27. 6. 1866 Srážka u Osvětimi
151 28. 6. 1866 Bitva u Nového Rokytníku
151 28. 6. 1866 Bitva u České Skalice
151 28. 6. 1866 Bitva u Mnichova Hradiště
111 29. 6. 1906 Vysvěcení kaple sv. Petra a Pavla na vojenském hřbitově v Kbelnici
124 29. 6. 1893 Založení „Spolku pro udržování pomníků a hrobů padlých vojínů v politickém okresu Mnichovo-Hradišťském“
141 29. 6. 1876 Odhalení centrálního pomníku bitvy u Jičína na Letné
151 29. 6. 1866 Bitva u Jičína
151 29. 6. 1866 Bitva u Dvora Králové nad Labem
151 29. 6. 1866 Srážka u Svinišťan
202 30. 6. 1815 Narození Wilhelma von Ramming, velitele rakouského VI. armádního sboru
21 1. 7. 1996 Vyhlášení bojiště u Hradce Králové za památkovou zónu
141 1. 7. 1876 Úmrtí Wilhelma von Ramming, velitele rakouského VI. armádního sboru
150 2. 7. 1867 Odhalení saského pomníku na výšině Horka u Dílců
186 2. 7. 1831 Narození Franze Josepha Ludwiga Ponze von Panz, prvního rakouského padlého důstojníka
121 3. 7. 1896 Odhalení pomníku rakouského praporu polních myslivců č. 8 ve Svíbu (tzv. Myslivec)
150 3. 7. 1867 Vysvěcení mauzolea v Lípě postaveného baronem Liebigem
151 3. 7. 1866 Bitva u Hradce Králové
151 4. 7. 1866 Bitba u Dermbachu (Prusové porazily bavorské vojsko)
150 7. 7. 1867 Odhalení pomníku rakouského 12. pěšího pluku u Svíbu (tzv. Říman)
151 8. 7. 1866 Srážka u Rudoltic
151 8. 7. 1866 Praha obsazena pruským vojskem
51 10. 7. 1966 Úmrtí Josefa Simona, vlastivědného pracovníka, historika, středoškolského profesora, dlouholetého funkcionáře Komitétu 1866 (v letech 1945-1952 jeho místopředseda), autora mnoha studií o válce roku 1866
151 10. 7. 1866 Jezdecká srážka u Žďáru
151 11. 7. 1866 Srážka u Tišnova
151 13. 7. 1866 Arcivévoda Albrecht přebral velení nad celou rakouskou brannou mocí
151 14. 7. 1866 Bitva u Kralic a Biskupic
213 14. 7. 1804 Narození Ludwiga von Benedek, velitele rakouské Severní armády
151 15. 7. 1866 Bitva u Tovačova
200 15. 7. 1817 Narození Franze Kuhn von Kuhnefeld, velitele rakouských vojsk v Tyrolích
112 16. 7. 1905 Odhalení pomníku jezdecké srážky u Dlouhého Mostu
210 16. 7. 1807 Narození Konstanse von Voigts-Rhetz, náčelníka štábu pruské 1. armády
96 17. 7. 1921 Narození Václava Buriana, výzamného historika, mj. autora knihy "Bitva u Tovačova roku 1866"
203 19. 7. 1814 Narození Ludwiga Karla von Gablenz, velitele rakouského X. armádního sboru
151 20. 7. 1866 Námořní bitva u Visu
151 22. 7. 1866 Bitva u Bratislavy-Lamače
151 22. 7. 1866 Úmrtí Alphonse Wimpffena, velitele rakouského 20. pěšího pluku
44 23. 7. 1973 Úmrtí Bohumíra Tuhého, významného sběratele zbraní a autora knihy "Armády Rakouska, Saska a Pruska – organizace, výzbroj a výstroj ve válce roku 1866"
113 24. 7. 1904 Odhalení pomníku s bustou saského krále Alberta v Probluzi
151 26. 7. 1866 Podepsání mikulovského příměří
60 30. 7. 1957 Úmrtí Hugo Kmínka, v letech 1922-1957 předsedy Spolku pro udržování pomníků a hrobů na bojišti jičínském z roku 1866
119 30. 7. 1898 Úmrtí Otto von Bismarcka, pruského kancléře
95 31. 7. 1922 Úmrtí Jana Nepomuka Steinského, zakladatele "Komitétu pro udržování pomníků na bojišti Královéhradeckém"
140 2. 8. 1877 Úmrtí Karla Friedricha von Steinmetz, velitele pruského V. armádního sboru
181 2. 8. 1836 Narození Dominika Hudského, v letech 1906-1909 předsedy Spolku pro udržování pomníků a hrobů na bojišti jičínském z roku 1866
200 3. 8. 1817 Narození arcivévody Albrechta, velitele rakouské Jižní armády
193 8. 8. 1824 Narození arcivévody Arnošta, velitele III. rakouského armádního sboru
151 9. 8. 1866 Úmrtí Wolfa von Pfuel, velitele pruské 2. těžké jízdní brigády (zemřel na choleru)
207 11. 8. 1810 Narození Alfreda von Heninksteina, náčelníka štábu rakouské Severní armády
176 12. 8. 1841 Narození Karla Janků, řídícího učitele v Provodově, historika, autora knihy
121 15. 8. 1896 Odhalení pomníku rakouského 49. pěšího pluku u lesa Holá
115 17. 8. 1902 Odhalení veteránského pomníku ve Varnsdorfu
187 18. 8. 1830 Narození Františka Josefa I., rakouského císaře
170 19. 8. 1847 Narození Josefa Düricha, významného českého politika a v letech 1893-1916 místopředsedy „Spolku pro udržování pomníků a hrobů padlých vojínů v politickém okresu Mnichovo-Hradišťském“
113 21. 8. 1904 Odhalení pomníku obětem války r. 1866 v Lanškrouně
178 21. 8. 1839 Narození Čeňka Schäferlinga, dlouholetého technického referenta „Spolku pro udržování pomníků a hrobů padlých vojínů v politickém okresu Mnichovo-Hradišťském“
151 23. 8. 1866 Uzavření pražského míru
189 23. 8. 1828 Narození Alphonse Wimpffena, velitele rakouského 20. pěšího pluku
208 28. 8. 1809 Narození Friedricha Johanna Wilhelma Hillera von Gärtringen, velitele pruské 1. gardové pěší divize
13 30. 8. 2004 Úmrtí Olgy Peterkové, ochránkyně památek z války roku 1866 a čestné členky Komitétu 1866
147 1. 9. 1870 Úmrtí Georga Grivičiče, velitele brigády rakouského X. armádního sboru
133 2. 9. 1884 Úmrtí Karla Eberharda Herwartha von Bittenfeld, velitele pruské Labské armády
141 3. 9. 1876 Odhalení pomníku na vojenském hřbitově v kladských Dušníkách (Duszniki Zdrój)
221 4. 9. 1796 Narození Karla Eberharda Herwartha von Bittenfeld, velitele pruské Labské armády
115 7. 9. 1902 Odhalení pomníku rakouského 4. pěšího pluku "Deutschmeister" v Rozběřicích
130 12. 9. 1887 Úmrtí Augusta von Werder, velitele pruské 3. pěší divize
209 12. 9. 1808 Narození Augusta von Werder, velitele pruské 3. pěší divize
118 17. 9. 1899 Odhalení veteránského pomníku v Mostě
151 17. 9. 1866 Úmrtí Františka Kabeláče, podporučíka rakouského 21. pěšího pluku po válce popraveného za zbabělost
19 18. 9. 1998 Úmrtí Václava Buriana, výzamného historika, mj. autora knihy "Bitva u Tovačova roku 1866"
119 20. 9. 1898 Úmrtí Theodora Fontaneho, autora knihy
149 20. 9. 1868 Vysvěcení pomníku padlých z roku 1866 v Liberci
115 21. 9. 1902 Odhalení pomníku rakouského 51. pěšího pluku ve Svíbu
13 25. 9. 2004 Úmrtí Rudolfa Pokorného, popularizátora a ochránce památek z války r. 1866
112 28. 9. 1905 Slavnostní umístění ostatků Ludwiga von Gablenze do útrob pomníku na vrchu Šibeník v Trutnově
94 1. 10. 1923 Narození Olgy Peterkové, ochránkyně památek z války roku 1866 a čestné členky Komitétu 1866
115 2. 10. 1902 Odhalení veteránského pomníku v Jiřetíně pod Jedlovou
124 3. 10. 1893 Odhalení pomníku Baterie mrtvých na Chlumu
162 7. 10. 1855 Narození Václava Sochora, malíře, autora obrazů Baterie mrtvých a Srážka jízdy u Střezetic
124 8. 10. 1893 Založení "Lokálního spolku pro udržování válečných pomníků v politickém okrese Liberec"
121 11. 10. 1896 Odhalení pomníku rakouského I. armádního sboru na Chlumu
148 18. 10. 1869 Narození Hugo Kmínka, v letech 1922-1957 předsedy Spolku pro udržování pomníků a hrobů na bojišti jičínském z roku 1866
186 18. 10. 1831 Narození Wilhelma Friedricha, velitele pruské 2. armády a budoucího německého císaře Friedricha III.
105 20. 10. 1912 Odhalení pomníku padlých z války r. 1866 v Opavě
217 26. 10. 1800 Narození Helmuta von Moltke, náčelníka pruského generálního štábu
121 1. 11. 1896 Odhalení lazaretního pomníku v Novém Městě nad Metují
118 2. 11. 1899 Vysvěcení Ossaria na Chlumu
150 10. 11. 1867 Odhalení pomníku padlých vojáků z r. 1866 v Kamiennej Górze
214 11. 11. 1803 Narození Adolfa von Bonin, velitele pruského I. armádního sboru
207 14. 11. 1810 Narození Johann Geisslera, velitele pevnosti Josefov
124 16. 11. 1893 Narození Aloise Pospíšila, okresního konzervátora vojenských památek a ochránce válečných hrobů z roku 1866 na Jičínsku
129 16. 11. 1888 Iniciativa Jana Nepomuka Steinského na honu v lese Svíb ke zřízení spolku pečujícího o válečné hroby
210 16. 11. 1807 Narození Eduarda von Fransecky, velitele pruské 7. pěší divize
30 18. 11. 1987 Úmrtí Aloise Pospíšila, okresního konzervátora vojenských památek a ochránce válečných hrobů z roku 1866 na Jičínsku
90 19. 11. 1927 Úmrtí Viléma Dokoupila, ředitele sochařské školy v Hořicích a prvního technického referenta "Ústředního spolku pro udržování válečných pomníků z roku 1866 v Čechách"
128 20. 11. 1889 Narození Bohumíra Tuhého, významného sběratele zbraní a autora knihy "Armády Rakouska, Saska a Pruska – organizace, výzbroj a výstroj ve válce roku 1866"
202 20. 11. 1815 Narození Franze von John, náčelníka štábu rakouské Jižní armády
101 21. 11. 1916 Úmrtí Františka Josefa I., rakouského císaře
99 23. 11. 1918 Úmrtí Herrmanna Schellhardta, dlouholetého místopředsedy "Ústředního spolku pro udržování válečných pomníků z roku 1866 v Čechách"
36 24. 11. 1981 Královéhradecké bojiště prohlášeno ONV v Hradci Králové za oblast klidu
188 27. 11. 1829 Narození Victora Bindera von Bindersfeld, velitele rakouského 49. pěšího pluku
87 29. 11. 1930 Úmrtí Františka Waldeka, druhého předsedy "Komitétu pro udržování pomníků na bojišti Králove-hradeckém"
129 2. 12. 1888 Konání ustavující schůze „Komitétu pro udržování pomníků na bojišti Králove-hradeckém“
160 4. 12. 1857 Narození Josefa Tausika, dlouholetého jednale „Ústředního spolku pro udržování vojenských pomníků z roku 1866 v Čechách“ a autora průvodce po královéhradeckém bojišti
208 4. 12. 1809 Narození Wolfa von Pfuel, velitele pruské 2. těžké jízdní brigády
28 9. 12. 1989 Ustavení přípravného výboru "Komitétu pro udržování památek z války roku 1866"
183 12. 12. 1834 Narození Wilhelma prince zu Schaumburg-Lippe, prvního protektora
72 17. 12. 1945 Úmrtí Bedřicha prince zu Schaumburg-Lippe, v letech 1906-1919 protektora "Ústředního spolku pro udržování válečných pomníků z roku 1866 v Čechách"
151 17. 12. 1866 Dokočení stavby Fürstenbergského kříže na Chlumu
125 21. 12. 1892 Konání ustavující valné hromady „Ústředního spolku pro udržování vojenských pomníků z roku 1866 v Čechách“
161 22. 12. 1856 Narození Otakara Jedličky, autora knihy "Boje v Čechách a na Moravě za války roku 1866"
171 25. 12. 1846 Narození Jana Bernata, mnichovohradišťského děkana a v letech 1916-1921 místopředsedy „Spolku pro udržování pomníků a hrobů padlých vojínů v politickém okresu Mnichovo-Hradišťském“
172 26. 12. 1845 Narození Jana Eduarda Tomoly, sochaře, autora pomníku jízdy u Náchoda
221 27. 12. 1796 Narození Karla Friedricha von Steinmetz, velitele pruského V. armádního sboru
198 30. 12. 1819 Narození Theodora Fontaneho, autora knihy "Der deutsche Krieg von 1866"
155 4. 1. 1862 Narození Václava Weinzettla, významného sochaře, architekta a druhého technického referenta „Ústředního spolku pro udržování vojenských pomníků z roku 1866 v Čechách“
135 5. 1. 1882 Narození Josefa Simona, vlastivědného pracovníka, historika, středoškolského profesora, dlouholetého funkcionáře Komitétu 1866 (v letech 1945-1952 jeho místopředseda), autora mnoha studií o válce roku 1866
102 6. 1. 1915 Úmrtí Jana Kropáčka, v letech 1893-1906 předsedy „Spolku pro udržování pomníků a hrobů padlých vojínů v politickém okresu Mnichovo-Hradišťském“
74 11. 1. 1943 Úmrtí Josefa Tausika, dlouholetého jednale „Ústředního spolku pro udržování vojenských pomníků z roku 1866 v Čechách“ a autora průvodce po královéhradeckém bojišti
90 12. 1. 1927 Úmrtí Josefa Düricha, významného českého politika a v letech 1893-1916 místopředsedy „Spolku pro udržování pomníků a hrobů padlých vojínů v politickém okresu Mnichovo-Hradišťském“
111 19. 1. 1906 Úmrtí Bedřicha Presla, v letech 1889-1906 předsedy Spolku pro udržování pomníků a hrobů na bojišti jičínském z roku 1866
98 19. 1. 1919 Úmrtí Rudolfa von Ulmstein, dlouholetého předsedy "Ústředního spolku pro udržování válečných pomníků z roku 1866 v Čechách"
5 21. 1. 2012 ho místopředsedy obnoveného Komitétu 1866
83 24. 1. 1934 Narození Rudolfa Pokorného, popularizátora a ochránce památek z války r. 1866
143 28. 1. 1874 Úmrtí Ludwiga Karla von Gablenz, velitele rakouského X. armádního sboru (sebevražda)
135 29. 1. 1882 Úmrtí Alfreda von Heninksteina, náčelníka štábu rakouské Severní armády
149 30. 1. 1868 Narození Bedřicha prince zu Schaumburg-Lippe, v letech 1906-1919 protektora "Ústředního spolku pro udržování válečných pomníků z roku 1866 v Čechách"
150 1. 2. 1867 Odhalení pamětní desky Emmericha Berty na kostele sv. Kateřiny ve Stráži nad Nisou
134 7. 2. 1883 Úmrtí Tasila hraběte Festetics de Tolna, velitele rakouského IV. armádního sboru
5 11. 2. 2012 Úmrtí Lubomíra Uhlíře, velkého znalce a popularizátora dějin habsburské armády a člena Komitétu 1866
196 16. 2. 1821 Narození Carla Poecka, velitele rakouského 39. pěšího pluku, padlého ve Svíbu
122 18. 2. 1895 Úmrtí arcivévody Albrechta, velitele rakouské Jižní armády
138 23. 2. 1879 Úmrtí Alberta von Roon, pruského ministra války
82 23. 2. 1935 Úmrtí Václava Sochora, malíře, autora obrazů Baterie mrtvých a Srážka jízdy u Střezetic
103 24. 2. 1914 Úmrtí Alfréda Rudolfa, dlouhodobého jednatele "Spolku pro udržování válečných památek na bojišti Královéhradeckém z roku 1866"
10 6. 3. 2007 Úmrtí Ing. Ctirada Beneše, předního znalce rakouského vojenského námořnictva a čestného člena Komitétu 1866
129 9. 3. 1888 Úmrtí pruského krále Wilhelma I.
212 14. 3. 1805 Narození Eduarda hraběte Clam-Gallase, velitele rakouského I. armádního sboru
159 17. 3. 1858 Narození Alfréda Rudolfa, dlouhodobého jednatele "Spolku pro udržování válečných památek na bojišti Královéhradeckém z roku 1866"
126 17. 3. 1891 Úmrtí Franze von Zichlinski, velitele pruského 2. madeburského pěšího pluku č. 27
126 17. 3. 1891 Úmrtí Eduarda hraběte Clam-Gallase, velitele rakouského I. armádního sboru
189 20. 3. 1828 Narození pruského prince Friedricha Karla, velitele pruské 1. armády
96 20. 3. 1921 Úmrtí Jana Bernata, mnichovohradišťského děkana a v letech 1916-1921 místopředsedy „Spolku pro udržování pomníků a hrobů padlých vojínů v politickém okresu Mnichovo-Hradišťském“
132 21. 3. 1885 Úmrtí Johann Geisslera, velitele pevnosti Josefov
220 22. 3. 1797 Narození pruského krále Wilhelma I.
189 23. 3. 1828 Narození Augusta van der Groebena, velitele "mrtvé baterie" z královéhradecké bitvy
201 27. 3. 1816 Narození Franze von Zichlinski, velitele pruského 2. madeburského pěšího pluku č. 27
124 27. 3. 1893 Úmrtí Leopolda von Edelsheim, velitele rakouské 1. lehké jezdecké divize
214 30. 3. 1803 Narození Alberta von Roon, pruského ministra války
210 30. 3. 1807 Narození Karla Schulze, velitele brigády rakouského VIII. armádního sboru, padlého u České Skalice
174 30. 3. 1843 Narození Františka Kabeláče, podporučíka rakouského 21. pěšího pluku po válce popraveného za zbabělost
27 31. 3. 1990 Konání 1. valné hromady obnoveného "Komitétu pro udržování památek z války roku 1866"
202 1. 4. 1815 Narození Otto von Bismarcka, pruského kancléře
118 4. 4. 1899 Úmrtí arcivévody Arnošta, velitele III. rakouského armádního sboru
111 4. 4. 1906 Úmrtí Wilhelma prince zu Schaumburg-Lippe, prvního protektora "Ústředního spolku pro udržování válečných pomníků z roku 1866 v Čechách"
51 7. 4. 1966 Úmrtí Bohuslava Peterky, krajského konzervátora památkové péče a ochránce památek z války r. 1866, zejména na bojištích u Náchoda a České Skalice
190 11. 4. 1827 Narození Georga Grivićice, brigádníka rakouskouho X. armádního sboru
140 15. 4. 1877 Úmrtí Konstanse von Voigts-Rhetz, náčelníka štábu pruské 1. armády
145 16. 4. 1872 Úmrtí Adolfa von Bonin, velitele pruského I. armádního sboru
110 16. 4. 1907 Úmrtí Jana Eduarda Tomoly, sochaře, autora pomníku jízdy u Náchoda
119 17. 4. 1898 Narození Bohuslava Peterky, krajského konzervátora památkové péče a ochránce památek z války r. 1866, zejména na bojištích u Náchoda a České Skalice
180 18. 4. 1837 Narození Rudolfa von Ulmstein, dlouholetého předsedy "Ústředního spolku pro udržování válečných pomníků z roku 1866 v Čechách"
151 21. 4. 1866 Mobilizace rakouské Jižní armády
200 22. 4. 1817 Narození Gideona von Krismanić, šéfa operační kanceláře rakouské Severní armády
189 23. 4. 1828 Narození Alberta Saského, velitele saského armádního sboru a v letech 1873-1902 saského krále
126 24. 4. 1891 Úmrtí Helmuta von Moltke, náčelníka pruského generálního štábu
87 24. 4. 1930 Úmrtí Václava Weinzettla, významného sochaře, architekta a druhého technického referenta „Ústředního spolku pro udržování vojenských pomníků z roku 1866 v Čechách“
151 27. 4. 1866 Mobilizace rakouské Severní armády
136 27. 4. 1881 Úmrtí Ludwiga von Benedek, velitele rakouské Severní armády
108 2. 5. 1909 Úmrtí Dominika Hudského, v letech 1906-1909 předsedy Spolku pro udržování pomníků a hrobů na bojišti jičínském z roku 1866
151 4. 5. 1866 Počátek mobilizace pruské armády
175 5. 5. 1842 Narození Bedřicha Presla, v letech 1889-1906 předsedy Spolku pro udržování pomníků a hrobů na bojišti jičínském z roku 1866
116 8. 5. 1901 Úmrtí Čeňka Schäferlinga, dlouholetého technického referenta „Spolku pro udržování pomníků a hrobů padlých vojínů v politickém okresu Mnichovo-Hradišťském“
191 10. 5. 1826 Narození Leopolda von Edelsheim, velitele rakouské 1. lehké jezdecké divize
151 12. 5. 1866 Ludwig von Benedek převzal vrchní velení nad rakouskou Severní armádou
150 12. 5. 1867 Vysvěcení Fürstenbergského kříže na Chlumu
198 15. 5. 1819 Narození Ferdinanda Poschachera von Poschach, velitele brigády rakouského I. armádního sboru
98 16. 5. 1919 Konání poslední valné hromady "Ústředního spolku", která rozhodla o ukončení jeho činnosti
198 19. 5. 1819 Narození Aloise Procopa von Kunsti, velitele rakouského pěšího pluku č. 25, padlého u Tovačova
127 21. 5. 1890 Úmrtí Eduarda von Fransecky, velitele pruské 7. pěší divize
141 23. 5. 1876 Úmrtí Gideona von Krismanić, šéfa operační kanceláře rakouské Severní armády
119 24. 5. 1898 Úmrtí arcivévody Leopolda, velitele rakouského VIII. armádního sboru
109 24. 5. 1908 Odhalení pomníku s pamětní deskou Viléma prince zu Schaumburg-Lippe na Chlumu
141 25. 5. 1876 Úmrtí Franze von John, náčelníka štábu rakouské Jižní armády
121 25. 5. 1896 Úmrtí Franze Kuhn von Kuhnefeld, velitele rakouských vojsk v Tyrolích
208 27. 5. 1809 Narození Gustava Fragnera von Fragnern, velitele brigády rakouského VIII. armádního sboru
118 27. 5. 1899 Vysvěcení pomníku na památku bitvy u Kolína (1757), jehož vznik byl iniciován "Ústřední spolek pro udržování hrobů a pomníků na bojištích z roku 1866 v Čechách"
165 30. 5. 1852 Narození Viléma Dokoupila, ředitele sochařské školy v Hořicích a prvního technického referenta "Ústředního spolku pro udržování válečných pomníků z roku 1866 v Čechách"
181 1. 6. 1836 Narození Jana Kropáčka, v letech 1893-1906 předsedy „Spolku pro udržování pomníků a hrobů padlých vojínů v politickém okresu Mnichovo-Hradišťském“
204 2. 6. 1813 Narození Tasila hraběte Festetics de Tolna, velitele rakouského IV. armádního sboru
194 6. 6. 1823 Narození arcivévody Leopolda, velitele rakouského VIII. armádního sboru
86 6. 6. 1931 Úmrtí Karla Janků, řídícího učitele v Provodově, historika, autora knihy"Bitva na Dobeníně u Náchoda"
169 15. 6. 1848 Narození Jana Nepomuka Steinského, zakladatele "Komitétu pro udržování pomníků na bojišti Královéhradeckém"
132 15. 6. 1885 Úmrtí pruského prince Fridricha Karla, velitele pruské 1. armády
129 15. 6. 1888 Úmrtí Wilhelma Fridricha, velitele pruské 2. armády a budoucího německého císaře Friedricha III.
151 16. 6. 1866 Vpád pruských vojsk do Saska, Hanoverka a Hessenska
151 17. 6. 1866 Císař František Josef I. vydává válečný manifest
115 19. 6. 1902 Úmrtí Alberta Saského, velitele saského armádního sboru a v letech 1873-1902 saského krále
151 20. 6. 1866 Itálie vyhlásila válku Rakousku
151 22. 6. 1866 Pruské oddíly překročily české zemské hranice
115 22. 6. 1902 Odhalení litinové pamětní desky Emmericha Berty na místě jeho smrtelného zranění ve Stráži nad Nisou

 

  • VITA ENIM MORTUORUM IN MEMORIA EST POSITA VIVORUM