Aktuality

Severní Čechy (Stráž nad Nisou, Dlouhý Most)

7. 1. 2011 19:29 Petr Lazurko
Vytisknout
V sobotu dopoledne 11. prosince 2010 v obci Stráž nad Nisou liberecký arciděkan R. Jurnečka vysvětil pomník, který byl v prosinci loňského roku zcela obnoven na místě smrtelného zranění četaře Emericha Berty z rakouského husarského pluku č. 10. Starosta obce K. Jäsche potom odhalil naučnou tabuli u kostela sv. Kateřiny. Tabule je hlavně věnována srážce u Stráže nad Nisou 23. června 1866 a rovněž popisuje historii pomníků věnovaných Emerichovi Bertovi, který padl v uvedené srážce. Před těmito slavnostními akty se uskutečnila přednáška na téma prusko-rakouské války r. 1866, která byla doplněna filmovým materiálem.

IMG_7334      IMG_7371    IMG_7393

Odpoledne proběhl v obci Dlouhý Most konal pietní akt na hřbitově u pomníku padlých z roku 1866, u kterého byla v říjnu 2010 rekonstruována nápisní deska. Přítomná veřejnost se v krátkosti dozvěděla bližší informace o pohřbených a také kdo se podílel na opravě. Po skončení pietního aktu se uskutečnila přednáška na téma prusko-rakouské války roku 1866 na jejímž konci byl křest nové knihy J. Náhlovského Srážka u Dlouhého Mostu 24. června 1866. Kniha se hlavně zabývá průběhem zmíněné srážky, ale také následné pruské okupace obce a nejbližšího okolí. Rovněž je uvedena historie několika pomníků připomínající zemřelé v uvedené srážce. Určitě zaujme osud prvního padlého rakouského důstojníka v Čechách v roce 1866, jehož mrtvola byla na počátku července válečného roku převezena z Turnova do Pardubic. Příslušné kapitoly se podrobně zabývají organizací pruské pěchoty, jednak u postupující pěší kolony a také v táboře při polním tažení. Tyto podrobnosti jsou tímto poprvé uveřejněny v česky psané literatuře, z nichž zajisté za pozornost stojí zajištění tábora proti nepřátelskému přepadu nebo povinnosti vojáků podle táborového řádu popř. rozměry výkopu pro latrínu. Publikaci doplňuje několik desítek černobílých fotografií a také celostránkové barevné fotografie.
Tato publikace není v klasické knihkupecké distribuční síti, lze ji však zakoupit na Obecním úřadě v Dlouhém Mostě či objednat u autora prostřednictvím e-mailu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Obou kulturních akcí se za Komitét 1866 zúčastnil J. Náhlovský, P. Daníček, J. Horký, M. Macek, P. Lazurko, M. Janoušek, P. Novák a J. Votrubec.
IMG_7400   IMG_7411   IMG_7445    IMG_7461                                                                

                                                                     image014