Aktuality

Nové publikace

7. 2. 2011 19:39 Martin Barus
Vytisknout
Konec roku 2010 a počátek roku 2011 byl z hlediska Komitétu 1866 hojný na nové publikace, které bychom Vám chtěli v tomto článku blíže představit.

Na prvním místě jmenujme určitě nejprestižnější a dlouhoočekávanou publikaci nazvanou Vzpomínka na rok 1866 na starých pohlednicích, kterou po dlouhodobé práci vydali Pavel Mrkvička a Jiří Vilím. Kniha přestavuje v kvalitních reprodukcích celkem 376 pohlednic z 19. a počátku 20. století, vztahujcích se k bojištím z prusko-rakouské války r. 1866, a to zejména těm klasickým východočeským, z nichž prim hraje přirozeně to královéhradecké. Pohlednice zachycují především jednotlivé vojenské památky, stranou však nezůstávají ani reprodukce některých obrazů či klasické pohledice malých obcí, na nichž tvoří pomník pouze jeden z několika symbolů obce.
Cena publikace odpovídá jejímu rozsahu i velmi kvalitnímu grafickému zpracování a byla stanovena na 590 Kč. Členové Komitétu 1866 mají však možnost pořídit publikaci se slevou na letošní jarní valné hromadě, která se uskuteční 26. března v Hradci Králové.

Pohlednice

Knihu je možné objednat prostřednictvím našeho e-shopu ZDE.


Celé východní Čechy jsou již protkány hustou sítí naučných stezek po bojištích z prusko-rakouské války roku 1866. Pro většinu z nich již také existuje tištěný průvodce, který supluje jednotlivé tabule naučných stezek a poskytuje tak čtenáři možnost vybavit se teoretickými znalostmi ještě před návštěvou samotného bojiště. Je až paradoxní, že jedny z posledních tištěných průvodců byly nedávno vydány pro dvě ze čtyřech naučných stezek, které prmárně procházejí nejvýznamnějším královéhradeckým bojištěm. Jedná se o průvodce k naučným stezkám "Les Svíb" a "Bitva u Hradce Králové 3. 7. 1866 - ústup rakouské armády". Oba průvodce si zachovávají podobu dříve vydaných publikací tohoto typu - tj. celobarevné stránky s množstvím doporovodných obrázků včetně fotek jednotlivých památek, které se nacházejí poblíž daných zastávek naučné stezky.
NS_stup     NS_Svb_-_aktual
Oba průvodce si můžete objednat v našem e-shopu ZDE.

Zároveň bych zde chtěl ještě připomenout novou publikaci z pera Jiřího Náhlovského, který tradičně čtenáře seznamuje s poněkud opomíjenými bojišti severních Čech. Po srážkách u Kuřívod a u Chrastavy nyní podrobil svému zájmu střet u Dlouhého Mostu nedaleko Liberce, který se odehrál 24. června 1866. Nová publikace se nesoustředí pouze na samotné střetnutí, ale věnuje také přítomnosti pruských vojsk v Dlouhém Mostu a stranou samozřejmě neponechává ani dějiny péče o památky na tento střet dovedené až do současnosti.
Dlmost
U této publikace pouze připomínám, že nebyla dána do běžné distribuce a lze si ji opatřit na Obecním úřadě v Dlouhém Mostě či přímo u autora, jehož lze kontaktovat e-mailem Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..