Aktuality

Vycházka po bojišti u Tovačova 9. července 2011

11. 7. 2011 17:27 Martin Barus
Vytisknout

V sobotu 9. července 2011 se pro veřejnost konala tradiční vycházka po bojišti u Tovačova, kterou v této podobě již po 16. pořádalo Město Tovačov, zastupované kastelánkou tovačovského zámku, paní Květou Zajícovou. Spoluorganizátory byli příslušníci klubů vojenské historie a především Komitét 1866, jehož člen, pan Jiří Jemelka, tuto akci vedl a komentoval. V 10.30 hodin byla vycházka zahájena poblíž autobusového nádraží u kříže věnovaného padlému důstojníku rakouského 71. pěšího pluku. Zde průvodce účastníkům přiblížil historický rámec a průběh prusko-rakouské války v roce 1866 a vzpomněl též na dva pravidelné účastníky těchto vycházek, kteří se dlouhodobě velmi aktivně zapojovali do oprav a údržby tovačovských památek a v nedávné době náhle zemřeli – na paní MUDr. Martu Haluzovou z Olomouce a na pana Mgr. Františka Nemeráda, člena Komitétu 1866 a příslušníka historického pěšího pluku č. 8.

Dalšími zastávkami byly kříž věnovaný padlému rakouskému vojáku na konci Tovačova v Olomoucké ulici a pomník 108 rakouským a jednomu pruskému vojákovi u Bezedného dolu. Pak se všichni přesunuli k pomníku pruského podplukovníka von Behra (velitele fyzilírského praporu pěšího pluku č. 44), kde J. Jemelka přiblížil historii této památky a popsal jednotlivé fáze bitvy u Tovačova, která v těchto místech proběhla 15. července 1866. Poslední zastávka byla u ústředního pomníku věnovaného padlým rakouským vojákům a důstojníkům, kde byl na závěr pietně položen věnec věnovaný organizátory.

Vycházky, která se konala za krásného letního počasí, se zúčastnilo celkem 87 zájemců a 8 členů Komitétu 1866 (J. Jemelka, J. Hanuš, J. Synek, Z. Studený, K. Mašková, J. Stískal, J. Kosina, V. Kosina). Čestnou stráž u jednotlivých pomníků a provedení čestných salv, věnovaných nejen padlým v tovačovském střetnutí, ale také oběma výše uvedeným osobnostem, zajišťovalo 6 členů spolků vojenské historie – čtyři v uniformě 8. pěšího pluku (J. Melichar, J. Kosina, V. Kosina, M. Uher) a dva v uniformě 27. praporu polních myslivců (J. Juna, J. Březina). Doplnil je i jeden „zatoulaný“ francouzský voják z napoleonských válek s markytánkou.

Vycházka byla po 14. hodině zakončena posezením a přátelskou debatou v příjemném prostředí restaurace U tří králů.

IMG_8881  IMG_8938

IMG_8919 IMG_8947

IMG_9005