Aktuality

Poslední brigády roku 2011 na Mnichovohradišťsku, nová tabule naučné stezky na Mužském

Dne 13. listopadu 2011 se uskutečnila brigáda na mnichovohradišťském bojišti zaměřená na tradiční sekání trávy a úklid v lokalitě Mužský – Boseň, zde se jednalo o památky e.č. 45-52. Další práce byly provedeny u Mnichova Hradiště u pomníku e.č. 42 a 43. Nejdelší pracovní čas zúčastněného J. Náhlovského, M. Janouška a P. Nováka byl věnován pomníkům e.č. 14-17 a 32, které se nacházejí na katastru obce Klášter Hradiště nad Jizerou.
Dne 23. listopadu 2011 byl v grafickém studiu Axa v Hradci Králové zhotoven návrh naučné tabule pro obec Mužský a vyrobena byla 9. prosince. O dva dny později J. Náhlovský, M. Janoušek a P. Novák namontovali stojan s tabulí v obci Mužský a tvoří zastávku naučné stezky začínající v Chrastavě. Obsah tabule je věnován bojům jednak o kopec stejného jména a následně i o vlastní obec, které se udály v rámci bitvy 28. června 1866 u Mnichova Hradiště. V textu jistě zaujme postup Prusů z 2. magdeburského pěšího pluku č. 27, kteří museli zdolat strmé skalní rozsedliny od Příhraz k Mužskému, při předpokladu rakouské střelby z vrcholu skal nebo detaily popisující obsazení vesnice Mužský. Na tabuli se lze rovněž dočíst příběh Jana Matouška z Mužského, který se odhodlal postavit Prusům se zbraní v ruce, ale tento čin se mu stal osudný a byl následně jednou ze šesti civilních obětí bitvy. Obrazový materiál se zaměřuje na výstroj obou nepřátelských stran, jejíchž jednotky se střetly v popisované lokalitě. Dále jsou zde otisknuty podobenky velících pruských důstojníků, kteří vedli svoje jednotky při útoku na obec a rakouského generála, který Mužským projížděl a z kopce sledoval vývoj bitevní situace i směrem ke Klášteru Hradiště nad Jizerou.
Na tomto místě Komitét 1866 vyslovuje poděkování OÚ Boseň za finanční podporu, s kterou se mohla výroba tabule a instalace celého celku uskutečnit.

Muzsky

 

  • VITA ENIM MORTUORUM IN MEMORIA EST POSITA VIVORUM