Aktuality

153. výročí bitvy u Jičína

23. 9. 2019 20:14 Petr Lazurko
Vytisknout

Dne 21.9.2019 se uskutečnila vzpomínková akce ke 153. výročí bitvy u Jičína.

Tradiční akce každoročně připomíná veřejnosti dění na druhém největším bojišti prusko-rakouské války 1866. Již devátým rokem zajistila tuto kulturní aktivitu nezisková organizace Muzeum přírody Český ráj z. s. ve spolupráci s Komitétem pro udržování památek z války roku 1866 a letos s obcí Dílce. Akce je součástí projektu Muzea přírody Český ráj nazvaného Poznejme historii Jičínska, na který byla podána žádost o podporu v oblasti Kultury a památkové péče v programu Podpora kulturních aktivit na Královéhradecký kraj. Bohužel však podpora nebyla získána. Tradiční akce mohla být realizována v důstojném duchu díky nadšeným dobrovolníkům a sponzorskému daru Turistického centra Český ráj v Prachově.

Dopolední program byl zahájen v obci Dílce. Vojáci se seřadili v centru obce a odpochodovali k blízké hasičské zbrojnici, kde probíhaly ukázky výcviku a výzbroje a výstroje jednotlivých armád. Veřejnost  přihlížela ukázkám výcviku rakouské pěchoty, saských myslivců, pruských granátníků a rakouského dělostřelectva. Poté následoval pietní akt u hrobu saského setníka Subeho. Po provedení pietního aktu a čestných salv se vojáci přesunuli nad obec, kde byla předvedena bitevní ukázka inspirovaná děním v obci v roce 1866. Na začátku bitvy byla v oblasti obce Dílce mezera, která měly přijít saské jednotky. Rakouské jízdě se nedařilo tuto oblast udržet a stejně jako v ukázce Prušáci pronikli do obce a snažili se postupovat k Jičínu. Zastavila je dělostřelecká palba a protiútok rakouské pěchoty. Poté na bojiště dorazila saská armáda. Italové (vojáci sloužící v rakouské armádě) bránící tento úsek si však spletli stejnokroje a zahájili palbu do svého spojence. Omyl se však vysvětlil a spojené rakousko-saské jednotky vytlačily Prusy z Dílců.

Následoval pietní akt u pomníku Saského královského sboru nad obcí Dílce, v místě, odkud korunní princ Albert velel svým jednotkám. Pak převzali velitelé tradičních historických jednotek z rukou paní starostky Děkovný dekret obce Dílce za účast na připomínce 153. výročí bitvy u Jičína.

Fotogalerie: https://1866.rajce.idnes.cz/153._vyroci_bitvy_u_Jicina_-_Dilce

Tradiční odpolední program se konal v obci Prachov, kde u pomníků nazdobených vlaječkami Rakouska, Pruska a Saska proběhl pietní akt. Po uctění památky padlých vojáků rakouského 35. pěšího pluku a pruského pluku č 18. se vojáci přesunuli na místo bitevní ukázky. Bitevní ukázka se letos uskutečnila na novém, ale o to autentičtějším místě, a to v lese nad zelenou turistickou značkou směřující na Jinolice. Prusové útočili ze stejného směru jako v roce 1866 tedy do svahu nahoru proti rakouským vojákům rozmístěným v terénu. V prostoru ukázky byly dokonce i pokácené stromy, za kterými se kryli saští myslivci proti útoku Prusů. Boj na tomto novém bojišti byl pro vojáky velmi zajímavý, neboť v takovém terénu nejdou držet sevřené formace a vojáci museli využívat právě terén a provádět harcovnický boj. Na bojišti byla instalována i fotopast, která pořídila pár velmi zajímavých záběrů. Po bitevní ukázce byl každému vojákovi na bojišti předán účastnický list a oblíbený „minidárek“.

Fotogalerie: https://1866.rajce.idnes.cz/153._vyroci_bitvy_u_Jicina_-_Prachov

Večer se pak konalo tradiční zapálení svíček u pomníků v Prachovském sedle, kdy vojáci rozsvítili svíčky u pěti pomníků nacházejících se v obci Prachov.

Fotogalerie: https://1866.rajce.idnes.cz/153._vyroci_bitvy_u_Jicina_-_Prachov_vecer

Organizátoři akce děkují všem zúčastněným historickým jednotkám za podporu a těší se na shledání v dalším roce.
Akce se účastnili: SVH Liberec o.s., Sanitní jednotka Saského armádního sboru, Českomoravský klub vojenské historie - Předměřice nad Labem, Garda města Hradec Králové, KVH gardekorps, Dělostřelecký obřad 21. pěšího pluku, KK Inf Rg.Nr8 Brno, Historický C.k. Řadový pěší pluk č. 18, Hradec Králové, Tradiční historická jednotka 73. pěšího pluku Železnice, Kadetní setnina jičínského pěšího pluku č. 74.