Aktuality

Spolková exkurze Komitétu 1866 na bojiště u Jičína

1. 3. 2020 14:15 Petr Lazurko
Vytisknout

Dne 29.2.  se uskutečnila Spolková exkurze Komitétu 1866 na bojiště u Jičína vedená technickým referentem Petrem Lazurkem.
Část účastníků se sešla na vlakovém nádraží v Jičíně. Ve vlaku se setkali s dalšími členy exkurze. V Železnici pak byla zahájena vlastní vycházka. Vzhledem k faktu, že na bojiště ten den konečně dorazilo zimní počasí, byla exkurze tvořena i motorizovanou částí skupiny, která dle potřeby přejížděla na jednotlivé lokace a vyčkávala, než dorazí pěší část výpravy.
Exkurze byla tvořená členy Komitétu 1866, SVH Liberec a širokou veřejností. Jednalo se celkem o 20 statečných. Část trasy v kočárku absolvovala i dcera technického referenta Lucie Lazurková.
Exkurze se v Železnici přesunula kolem sochy sv. Václava ke kostelu, kde si účastníci prohlédli zdejší pomníky. Byly zde čteny i úryvky z plukovních dějin 18. pěšího pluku, který zda bojoval. Následně exkurze pokračovala ve směru útoku 18. pěšího pluku do prostoru rybníku Valcha, pak až do Zámezí. Zde bylo citováno,  jak  velitel V. pruské divize generál Tüpling dorazil na bojiště a vymyslel plán úroku na rakouské pozice.  Dále byl v Podůlší navštíven nový prototyp stojanu naučné stezky, odkud se pokračovalo  k pruským pomníkům v lokalitě „na Luňáčku“ a dále k pomníkům v okolí Dílců a do Ossaria v obci Kbelnice, kde byla věnována pozornost hlavně památkám  kolem Ossaria. V obci Kbelnice bylo zjištěno, že na panelu naučné stezky kdosi ukradl horní řadu šroubů.
V Jičíně samotném byla navštívena lokalita „Na Žabínku“ a „Letná“ kde je nejstarší pomník na Jičínském bojišti. Exkurze pokračovala po trase postupu pruských jednotek na Valdštejnovo náměstí, odkud se na přání části účastníků pokračovalo kolem kasáren 74. pěšího pluku na městský hřbitov prohlédnout si hrob jičínského starosty z roku 1866 a velký figurální pomník na hromadném hrobu, kde jsou pochováni vojáci z roku 1866.

Exkurze byla ukončena v 16:00, ti kteří absolvovali celou trasu pěšky, ušli celkem 18 km rozmanitým terénem od asfaltu, polních cest, až po podmáčené louky.

https://daviduskoral.rajce.idnes.cz/1866-exkurze_po_bojisti_u_Jicina/