Aktuality

74. pěší pluk v Jičíně

31. 3. 2020 17:35 Petr Lazurko
Vytisknout

Dne 5.4.2020 se měla konat kulturní akce 74. pěší pluk v Jičíně.
Sestavili jsme program, zajistili si povolení města, ale pak se v České republice objevily komplikace (COVID-19), které nám akci nakonec úplně znemožnily uspořádat.
Proto jsme se rozhodli významné výročí spojené s 74. pěším plukem připomenout alespoň formou článku.

Tento den na Manévrech v zámeckém parku mělo být kadetům předáno nové vybavení. Vybavení je již majetkem klubu a kadeti se s ním pochlubí na akcích.
Co přesně bylo pro kadety připraveno, se dozvíte na konci tohoto článku.

74. pěší pluk, jehož tradici zde udržujeme, byl založen v roce 1860.
Letos si tedy připomínáme, rovných 160 let od založení této jednotky.
Jednotce byla přidělena doplňovací oblast právě na Jičínsku a dalších místech Královéhradeckého kraje.

Pluk založen: 1. února 1860, sestaven byl ze tří praporů, které opustily své původní jednotky a vytvořily nový pluk. Byly to prapor 28. pěšího pluku z Prahy, 36. pěšího pluku z Mladé Boleslavi a 55. pěšího pluku z Brzezanu (Ukrajina). Tito vojáci začali cvičit nové vojáky pro 74. pěší pluk. Pluk se postupně rozrostl na čtyři prapory po 1000 mužích v dobách míru, ve válce až 1500 mužích.
Majitelem pluku se stal tajný rada a nejvyšší hofmistr Jejího Veličenstva císařovny Alžběty Johann hrabě Nobili. Samotná císařovna Alžběta (Sisi) se dokonce stala kmotrou praporu 74. pěšího pluku. Prvním velitelem pluku byl jmenován plukovník Antonín Krebs ze Sturmvallu od 28. pěšího pluku.
Pluk byl poprvé nasazen do boje v roce 1866, kdy bojoval u České Skalice, Hradce Králové a Aschaffenburgu.
Vojáci z této jednotky pochodovali i do Velké války (1914 – 1918). Po válce byl však 74. pluk zrušen.

Připomínáním tradice 74. pluku se snažíme ukázat, že Jičíňáci se zbraní v ruce pokládali život za svou vlast, a proto bychom na ně neměli zapomínat.
Jičínští kadeti jsou svou činností unikátní v celé Evropě. Jsou velmi aktivní a žádanou složkou na kulturních akcích. Důkazem rozsáhlé činnosti je fakt, že setnina v minulém roce absolvovala 38 akcí pro veřejnost.
K dnešnímu dni setnina vlastní již 28 uniforem, členská základna však mírně klesla na 17 členů kadetní setniny a 3 členy KVH s vlastním vybavením, celkem tedy máme 20 členů. Kadetní setnina stále hledá a přijímá nové členy, proto doufáme, že počet jejích členů v budoucnosti ještě stoupne.

Součástí akce měly být zkoušky budoucích praporečníků a poddůstojníků, kteří kadetní setnině velí na vzpomínkových akcích. Protože se jedná o jednotku tvořenou kadety, je připraven i test ze znalostí kadetů o 74. pěším pluku a jeho tažení za války 1866.
Kadeti však o tyto věci nepřijdou a proběhnou na první akci, která se bude konat.

Rok 2020 pro jičínské kadety začal velmi dobře. Setnina se totiž probojovala mezi tři nejúspěšnější v Nadačním fondu Tesco „Vy rozhodujete, my pomáháme“. Veřejnost tak mohla v Jičínské prodejně Tesco 20. 1.–16. 2. vhazovat žetony a hlasovat pro jednotlivé projekty. V hlasování náš projekt „Vybavení pro Jičínské kadety“ získal 2 886 hlasů, díky kterým jsme se umístili na krásném druhém místě, které znamenalo částku 16 000 Kč na nové vybavení. Proto děkujeme všem, kteří nám vhodili žeton a pomohli nám pořídit nové vybavení.
Vybavení zakoupené díky tomuto projektu mělo být kadetům předáno právě v Jičíně při připomínce 160 let založení pluku. Z tohoto projektu totiž bylo zakoupeno 7 bajonetů na pušky Enfield, které užívá Jičínská kadetní setnina. Bajonet byl základní součástí výstroje každého vojáka, tedy i kadeta.

Jak na tyto bajonety tak na všech našich 13 pušek byla vyražena čísla k jejich jednoznačné identifikaci. Při sesazování bajonetu na pušky však nastaly potíže, protože firma vyrábějící naše pušky udělala příliš velká mířidla, která musela být upravena, aby bajonet bylo možné nasadit na jakoukoli z našich pušek. Počet 7 není náhodný, protože jeden ponese velící kadet a z dalších šesti pak ostatní kadeti budou schopni postavit dvě stabilní pyramidy z pušek, mezi které bude možné zavěsit prapor. Bajonety jsou v ochranném koženém pouzdru s mosazným kováním. Bajonet je nošen v bílém koženém závěsu přes rameno, které pro kadetní setninu vyrobil Tomáš Vondryska, přezky na závěsy vyráběl Martin Tichý.
Bajonety však na akcích budou moci používat jen kadeti od IV. třídy výcviku, tedy ti kteří jsou zodpovědní a bezchybně zvládají všechny povely, ostatní je budou nosit jen v pouzdru přes rameno a nebudou je z pouzdra vyndávat.

I tak naše kadety čeká učení nových povelů na nasazování a sundávání bajonetu a povely na stavbu a rozebrání pyramid z pušek.
Navíc nového vybavení letos ještě přibude, protože se Klubu vojenské historie Jičín z.s. podařilo získat příspěvek Královéhradeckého kraje a nadace „Kde domov můj“.

Klub plánuje nové vybavení využít nejenom na akcích, ale i v rámci letního historického soustředění, které se koná od 16. - 22. 8. 2020 na Prachově. Soustředění je určeno pro všechny se zájmem o českou historii a zejména o rok 1866. Děti se můžou těšit na zajímavé povídání, výlety a hlavně na výcvik vojáka v roce 1866. Budeme stavět historické stany nebo cvičit se zbraněmi. Soustředění vyvrcholí polním tažením Českým rájem.