Aktuality

Červnová brigáda na bojišti u Hradce Králové

11. 6. 2020 14:42 David Koral
Vytisknout

V sobotu 6. června 2020 se uskutečnila na bojišti u Hradce Králové plánovaná brigáda, které se zúčastnili: B. Karešová, J. Kozák, P. Mrkvička, J. Musílek, I. Stolín, Z. Studený, J. Šrámek, J. Vilím a mládež N. Sailerová a M. Musílek. Omluvili se Š. Demlová a M. Suchý pro pracovní povinnosti.

První prací bylo vybrat stavební materiál, kořeny a zbytky dřeva z výkopu po odstraněném pařezu, podle přání kameníka, v lokalitě „U bývalého ovčína“ aby bylo možno zpětně použít vybagrovanou zeminu. Zde se potvrdilo, že pomníky byly postaveny přímo na místě odstraněné stavby. Cestou jsme se zastavili u pomníku ev.č. 34, rakouského 61. pěš. pluku kde bylo posekáno okolí památky vytrhán plevel a odstraněna hlína neboť zemědělci stále přiorávají pole nad pomníkem. Poté jsme se přemístili do Svíbu, kde bylo třeba narovnat, případně znovu zakopat některé sokly s kříži kolem, při těžbě dřeva, rozježděné cesty. Původně zamýšlené natírání křížů nebylo možné provést pro vlhké počasí. Při tom byly vysekány náletové dřeviny v okolí památek a upraveno okolí. Před odjezdem byl ošetřen pomník ev.č. 408, 30. praporu pol. myslivců. Další zastávkou byl saský hřbitov v Dolním Přímu. Zde byl vytrhán plevel mezi cihlami v soklu pod pomníky a celý sokl očištěn. Stejně tak byly ošetřeny obrubníky pod oplocením i vnitřní prostor hřbitova. V Horním Přímu byla posekána tráva u loni opraveného pomníku ev.č. 320 rakouského 74. pěš. pluku, upraveny hroby ev.č. 63 pruského setníka Bolschwingha a ev.č. 65 rakouského rytmistra Löwenthala. U souboru pomníků „U sv. Aloise“ byla tráva posekána. Kolega J. Šrámek ošetřil pomník i s okolím ev. č. 227 v parčíku na Pražském Předměstí v Hradci Králové.

Po vykonané práci jsme chvíli poseděli již za mírného deště při opékání uzeniny u restaurace na Chlumu. Všem zúčastněným patří náš dík. Karešová, Vilím.

https://daviduskoral.rajce.idnes.cz/1866-brigada_Hradec_Kralove_6.6.2020