Aktuality

Brigáda na bojišti u HK 1

V sobotu 24. dubna 2020 se sešlo několik členů Komitétu, zejména za účelem seznámení se s novými stojany naučných stezek.

Akce se zúčastnili: B. Karešová, J. Musílek, J. Vilím a mládež N. Sailerová a M. Musílek. Abychom se po zimě a zákazech trochu rozcvičili, upravili a natřeli jsme několik šachetních křížů, na jižní části bojiště. Akci jsme začali na silnici z Břízy k Rosnicím u kříže ev.č. 389, kde jsme pokáceli a spálili poslední suchou osiku z dřívějšího osikového hájku, uklidili odpadky v příkopu i kolmé svodnici, posekali trávu kolem památky a natřeli kříž. Postoupili jsme ke kříži ev.č. 390 kde byla opět posekána tráva, kříž natřen a sesbírány odpadky. Totéž se provedlo u kříže ev.č. 324 na odbočce do Rosnic. Poté jsme se přemístili k Žižkovci a ošetřili stejným způsobem dva kříže ev.č. 321 a 322 na palebném postavení rakouských kanónů. Přejeli jsme k pomníku ev.č. 66 saského npor. Stieglitze, u kterého byla pravděpodobně z pole naházená hromada suchých větví, které jsme odnosili do lesa. Přední dub dvoják je už celý suchý a bylo by ho třeba odstranit. Sice není přímo ohrožen pomník, ale větve budou padat i nadále. Památku máme zapsanou na kat. č. 348/17 - Římskokatolická církev Nechanice ale oba suché stromy jsou již na pozemku kat. č. 348/10 jehož majitel je Statek Dlouhé Dvory. Požádáme vedení statku o odstranění stromů.

 Nakonec jsme přejeli do Máslojed, kde jsme odkopali a narovnali kříž ev.č. 337, který bude obec letos spolu s č. 338 opravovat a natřeli kříže č. 335 a 336 pod Římanem (u č. 336 byla zjištěna prasklá litina). Na úplný závěr jsme se zabývaly již zmíněnými stojany NS umístěnými v obecním skladu. Rozměřili jsme stojny, zda budou pasovat do traverz a zjistili co je nutno nakoupit za spojovací materiál potřebný k montáži.

1866-brigáda u H.K. – daviduskoral – album na Rajčeti (idnes.cz)

   

 

  • VITA ENIM MORTUORUM IN MEMORIA EST POSITA VIVORUM