Aktuality

Vzpomínkové akce ke 155. výročí bitvy u Hradce Králové

5. 7. 2021 13:49 Martin Barus
Vytisknout

Již v pátek 2. července 2021 byly vzpomínkové akce zahájeny slavnostním odhalením čtyř opravených pomníků u Dlouhých Dvorů a poté byl v chrámu sv. Ducha v Hradci Králové od 17 hodin vystaven zapomenutý obraz Virginie Sauer-Csáky von Nordendorf a od 18 hodin bylo zahájeno slavnostní zvonění na zvon Augustin. Ve 22 hodin se pak konal tradiční pietní akt spojený s pochodňovým průvodem na pruském hřbitovu na Chlumu.

V sobotu 3. července se na Chlumu konala rozsáhlá vzpomínková akce u příležitosti 155. výročí bitvy u Hradce Králové, které se zúčastnilo několik tisíc návštěvníků.

Od 10 hodin proběhlo v Muzeu války 1866 na Chlumu připomenutí 85. výročí vzniku této instituce, za níž stál tehdejší Spolek pro udržování pomníků na bojišti královéhradeckém a především jeho člen Josef Volf z Máslojed. V rámci této připomínky byly veřejnosti představany tři nové publikace vztahující se k prusko-rakouské válce - k výročí muzea se vztahující brožura Josefa Šrámka Muzeum války 1866 a areál bojiště u Hradce Králové. Místo vzpomínky na oběti prusko-rakouské války, kniha Jany Vaňkové a Jindřicha Kudrny Dekorace k rakousko-prusko-italské válce v roce 1866 a publikace Zuzany Bláhové-Sklenářové a Vojtěcha Kesslera ... a proti těmto slovanským bratřím teď musím bojovat ... Lužičtí Srbové v prusko-rakouské válce 1866.

V 11 hodin byl zahájen pietní akt u pomníku Baterie mrtvých připomínající oběti bitvy u Hradce Králové, kterého se mimo jiné zúčastnili hejtman Královéhradeckého kraje M. Červíček, náměstkové hejtmana M. Berdychová, P. Bulíček a A. Štěpánek, náměstek primátora města Hradce Králové J. Bláha, ředitel Muzea východních Čech P. Grulich, vedoucí Muzea války 1866 na Chlumu J. Hrubecký, zástupce krajského vojenského ředitelství majorka M. Urbánková, místostarosta obce Všestary V. Fof, starostka obce Máslojedy B. Karešová a místostarosta P. Sailer, starostka obce Hoříněves a předsedkyně Mikroregionu obcí památkové zóny 1866 J. Kuthanová, herec V. Vydra, ředitel projektu vzpomínkových akcí Königgrätz 1866 R. Balcárek, zástupce rakouského Ferdinandova řádu 1561 I. Dubec, předseda Österreichische Kameradschaftsbund v Guntramsdorfu u Vídně K. Fleischhacker, předseda Komitétu 1866 M. Suchý a čestný člen tohoto spolku A. Chvojka a jeden ze zakladatelů vzpomínkových akcí v roce 1974 P. Bernatík.
V odpoledních hodinách byla uspořádána rozsáhlá komentovaná bitevní ukázka na motivy skutečných událostí na královéhradeckém bojišti s tématem „Korunní princ Albert Saský v bitvě u Hradce Králové.“

Od 18. hodin pak v kostele Proměnění Páně na Chlumu sloužil administrátor všestarské farnosti J. Brožek mši za vojáky padlé v královéhradecké bitvě.

Chlum2021 1  Chlum2021 2  Chlum2021 3

 

Kompletní fotogalerie z jednotlivých částí výročního dne naleznete na následujících odkazech:

https://1866.rajce.idnes.cz/155._vyroci_bitvy_u_Hradce_Kralove_-Dlouhe_Dvory/

https://1866.rajce.idnes.cz/155._vyroci_bitvy_u_Hradce_Kralove_-_Nocni_pietni_akt/

https://1866.rajce.idnes.cz/155._vyroci_bitvy_u_Hradce_Kralove_-_Pietni_akt/

https://1866.rajce.idnes.cz/155._vyroci_bitvy_u_Hradce_Kralove_-_Bitva/