Historické kalendárium - kompletní přehled

Výročí Datum Název
23 18. 9. 1998 Úmrtí Václava Buriana, výzamného historika, mj. autora knihy "Bitva u Tovačova roku 1866"
123 20. 9. 1898 Úmrtí Theodora Fontaneho, autora knihy
153 20. 9. 1868 Vysvěcení pomníku padlých z roku 1866 v Liberci
119 21. 9. 1902 Odhalení pomníku rakouského 51. pěšího pluku ve Svíbu
17 25. 9. 2004 Úmrtí Rudolfa Pokorného, popularizátora a ochránce památek z války r. 1866
116 28. 9. 1905 Slavnostní umístění ostatků Ludwiga von Gablenze do útrob pomníku na vrchu Šibeník v Trutnově
98 1. 10. 1923 Narození Olgy Peterkové, ochránkyně památek z války roku 1866 a čestné členky Komitétu 1866
119 2. 10. 1902 Odhalení veteránského pomníku v Jiřetíně pod Jedlovou
128 3. 10. 1893 Odhalení pomníku Baterie mrtvých na Chlumu
166 7. 10. 1855 Narození Václava Sochora, malíře, autora obrazů Baterie mrtvých a Srážka jízdy u Střezetic
128 8. 10. 1893 Založení "Lokálního spolku pro udržování válečných pomníků v politickém okrese Liberec"
125 11. 10. 1896 Odhalení pomníku rakouského I. armádního sboru na Chlumu
152 18. 10. 1869 Narození Hugo Kmínka, v letech 1922-1957 předsedy Spolku pro udržování pomníků a hrobů na bojišti jičínském z roku 1866
190 18. 10. 1831 Narození Wilhelma Friedricha, velitele pruské 2. armády a budoucího německého císaře Friedricha III.
109 20. 10. 1912 Odhalení pomníku padlých z války r. 1866 v Opavě
221 26. 10. 1800 Narození Helmuta von Moltke, náčelníka pruského generálního štábu
125 1. 11. 1896 Odhalení lazaretního pomníku v Novém Městě nad Metují
122 2. 11. 1899 Vysvěcení Ossaria na Chlumu
154 10. 11. 1867 Odhalení pomníku padlých vojáků z r. 1866 v Kamiennej Górze
218 11. 11. 1803 Narození Adolfa von Bonin, velitele pruského I. armádního sboru
211 14. 11. 1810 Narození Johann Geisslera, velitele pevnosti Josefov
128 16. 11. 1893 Narození Aloise Pospíšila, okresního konzervátora vojenských památek a ochránce válečných hrobů z roku 1866 na Jičínsku
133 16. 11. 1888 Iniciativa Jana Nepomuka Steinského na honu v lese Svíb ke zřízení spolku pečujícího o válečné hroby
214 16. 11. 1807 Narození Eduarda von Fransecky, velitele pruské 7. pěší divize
34 18. 11. 1987 Úmrtí Aloise Pospíšila, okresního konzervátora vojenských památek a ochránce válečných hrobů z roku 1866 na Jičínsku
94 19. 11. 1927 Úmrtí Viléma Dokoupila, ředitele sochařské školy v Hořicích a prvního technického referenta "Ústředního spolku pro udržování válečných pomníků z roku 1866 v Čechách"
132 20. 11. 1889 Narození Bohumíra Tuhého, významného sběratele zbraní a autora knihy "Armády Rakouska, Saska a Pruska – organizace, výzbroj a výstroj ve válce roku 1866"
206 20. 11. 1815 Narození Franze von John, náčelníka štábu rakouské Jižní armády
105 21. 11. 1916 Úmrtí Františka Josefa I., rakouského císaře
103 23. 11. 1918 Úmrtí Herrmanna Schellhardta, dlouholetého místopředsedy "Ústředního spolku pro udržování válečných pomníků z roku 1866 v Čechách"
40 24. 11. 1981 Královéhradecké bojiště prohlášeno ONV v Hradci Králové za oblast klidu
192 27. 11. 1829 Narození Victora Bindera von Bindersfeld, velitele rakouského 49. pěšího pluku
91 29. 11. 1930 Úmrtí Františka Waldeka, druhého předsedy "Komitétu pro udržování pomníků na bojišti Králove-hradeckém"
133 2. 12. 1888 Konání ustavující schůze „Komitétu pro udržování pomníků na bojišti Králove-hradeckém“
164 4. 12. 1857 Narození Josefa Tausika, dlouholetého jednale „Ústředního spolku pro udržování vojenských pomníků z roku 1866 v Čechách“ a autora průvodce po královéhradeckém bojišti
212 4. 12. 1809 Narození Wolfa von Pfuel, velitele pruské 2. těžké jízdní brigády
32 9. 12. 1989 Ustavení přípravného výboru "Komitétu pro udržování památek z války roku 1866"
187 12. 12. 1834 Narození Wilhelma prince zu Schaumburg-Lippe, prvního protektora
76 17. 12. 1945 Úmrtí Bedřicha prince zu Schaumburg-Lippe, v letech 1906-1919 protektora "Ústředního spolku pro udržování válečných pomníků z roku 1866 v Čechách"
155 17. 12. 1866 Dokočení stavby Fürstenbergského kříže na Chlumu
129 21. 12. 1892 Konání ustavující valné hromady „Ústředního spolku pro udržování vojenských pomníků z roku 1866 v Čechách“
165 22. 12. 1856 Narození Otakara Jedličky, autora knihy "Boje v Čechách a na Moravě za války roku 1866"
175 25. 12. 1846 Narození Jana Bernata, mnichovohradišťského děkana a v letech 1916-1921 místopředsedy „Spolku pro udržování pomníků a hrobů padlých vojínů v politickém okresu Mnichovo-Hradišťském“
176 26. 12. 1845 Narození Jana Eduarda Tomoly, sochaře, autora pomníku jízdy u Náchoda
225 27. 12. 1796 Narození Karla Friedricha von Steinmetz, velitele pruského V. armádního sboru
202 30. 12. 1819 Narození Theodora Fontaneho, autora knihy "Der deutsche Krieg von 1866"
159 4. 1. 1862 Narození Václava Weinzettla, významného sochaře, architekta a druhého technického referenta „Ústředního spolku pro udržování vojenských pomníků z roku 1866 v Čechách“
139 5. 1. 1882 Narození Josefa Simona, vlastivědného pracovníka, historika, středoškolského profesora, dlouholetého funkcionáře Komitétu 1866 (v letech 1945-1952 jeho místopředseda), autora mnoha studií o válce roku 1866
106 6. 1. 1915 Úmrtí Jana Kropáčka, v letech 1893-1906 předsedy „Spolku pro udržování pomníků a hrobů padlých vojínů v politickém okresu Mnichovo-Hradišťském“
78 11. 1. 1943 Úmrtí Josefa Tausika, dlouholetého jednale „Ústředního spolku pro udržování vojenských pomníků z roku 1866 v Čechách“ a autora průvodce po královéhradeckém bojišti
94 12. 1. 1927 Úmrtí Josefa Düricha, významného českého politika a v letech 1893-1916 místopředsedy „Spolku pro udržování pomníků a hrobů padlých vojínů v politickém okresu Mnichovo-Hradišťském“
115 19. 1. 1906 Úmrtí Bedřicha Presla, v letech 1889-1906 předsedy Spolku pro udržování pomníků a hrobů na bojišti jičínském z roku 1866
102 19. 1. 1919 Úmrtí Rudolfa von Ulmstein, dlouholetého předsedy "Ústředního spolku pro udržování válečných pomníků z roku 1866 v Čechách"
9 21. 1. 2012 Úmrtí Miroslava Vycpálka, prvního místopředsedy obnoveného Komitétu 1866
87 24. 1. 1934 Narození Rudolfa Pokorného, popularizátora a ochránce památek z války r. 1866
147 28. 1. 1874 Úmrtí Ludwiga Karla von Gablenz, velitele rakouského X. armádního sboru (sebevražda)
139 29. 1. 1882 Úmrtí Alfreda von Heninksteina, náčelníka štábu rakouské Severní armády
153 30. 1. 1868 Narození Bedřicha prince zu Schaumburg-Lippe, v letech 1906-1919 protektora "Ústředního spolku pro udržování válečných pomníků z roku 1866 v Čechách"
154 1. 2. 1867 Odhalení pamětní desky Emmericha Berty na kostele sv. Kateřiny ve Stráži nad Nisou
138 7. 2. 1883 Úmrtí Tasila hraběte Festetics de Tolna, velitele rakouského IV. armádního sboru
9 11. 2. 2012 Úmrtí Lubomíra Uhlíře, velkého znalce a popularizátora dějin habsburské armády a člena Komitétu 1866
200 16. 2. 1821 Narození Carla Poecka, velitele rakouské brigády, padlého ve Svíbu
126 18. 2. 1895 Úmrtí arcivévody Albrechta, velitele rakouské Jižní armády
142 23. 2. 1879 Úmrtí Alberta von Roon, pruského ministra války
86 23. 2. 1935 Úmrtí Václava Sochora, malíře, autora obrazů Baterie mrtvých a Srážka jízdy u Střezetic
107 24. 2. 1914 Úmrtí Alfréda Rudolfa, dlouhodobého jednatele "Spolku pro udržování válečných památek na bojišti Královéhradeckém z roku 1866"
14 6. 3. 2007 Úmrtí Ing. Ctirada Beneše, předního znalce rakouského vojenského námořnictva a čestného člena Komitétu 1866
133 9. 3. 1888 Úmrtí pruského krále Wilhelma I.
216 14. 3. 1805 Narození Eduarda hraběte Clam-Gallase, velitele rakouského I. armádního sboru
163 17. 3. 1858 Narození Alfréda Rudolfa, dlouhodobého jednatele "Spolku pro udržování válečných památek na bojišti Královéhradeckém z roku 1866"
130 17. 3. 1891 Úmrtí Franze von Zichlinski, velitele pruského 2. madeburského pěšího pluku č. 27
130 17. 3. 1891 Úmrtí Eduarda hraběte Clam-Gallase, velitele rakouského I. armádního sboru
193 20. 3. 1828 Narození pruského prince Friedricha Karla, velitele pruské 1. armády
100 20. 3. 1921 Úmrtí Jana Bernata, mnichovohradišťského děkana a v letech 1916-1921 místopředsedy „Spolku pro udržování pomníků a hrobů padlých vojínů v politickém okresu Mnichovo-Hradišťském“
136 21. 3. 1885 Úmrtí Johann Geisslera, velitele pevnosti Josefov
224 22. 3. 1797 Narození pruského krále Wilhelma I.
193 23. 3. 1828 Narození Augusta van der Groebena, velitele "mrtvé baterie" z královéhradecké bitvy
205 27. 3. 1816 Narození Franze von Zichlinski, velitele pruského 2. madeburského pěšího pluku č. 27
128 27. 3. 1893 Úmrtí Leopolda von Edelsheim, velitele rakouské 1. lehké jezdecké divize
218 30. 3. 1803 Narození Alberta von Roon, pruského ministra války
214 30. 3. 1807 Narození Karla Schulze, velitele brigády rakouského VIII. armádního sboru, padlého u České Skalice
178 30. 3. 1843 Narození Františka Kabeláče, podporučíka rakouského 21. pěšího pluku po válce popraveného za zbabělost
31 31. 3. 1990 Konání 1. valné hromady obnoveného "Komitétu pro udržování památek z války roku 1866"
206 1. 4. 1815 Narození Otto von Bismarcka, pruského kancléře
122 4. 4. 1899 Úmrtí arcivévody Arnošta, velitele III. rakouského armádního sboru
115 4. 4. 1906 Úmrtí Wilhelma prince zu Schaumburg-Lippe, prvního protektora "Ústředního spolku pro udržování válečných pomníků z roku 1866 v Čechách"
55 7. 4. 1966 Úmrtí Bohuslava Peterky, krajského konzervátora památkové péče a ochránce památek z války r. 1866, zejména na bojištích u Náchoda a České Skalice
194 11. 4. 1827 Narození Georga Grivićice, brigádníka rakouskouho X. armádního sboru
144 15. 4. 1877 Úmrtí Konstanse von Voigts-Rhetz, náčelníka štábu pruské 1. armády
149 16. 4. 1872 Úmrtí Adolfa von Bonin, velitele pruského I. armádního sboru
114 16. 4. 1907 Úmrtí Jana Eduarda Tomoly, sochaře, autora pomníku jízdy u Náchoda
123 17. 4. 1898 Narození Bohuslava Peterky, krajského konzervátora památkové péče a ochránce památek z války r. 1866, zejména na bojištích u Náchoda a České Skalice
184 18. 4. 1837 Narození Rudolfa von Ulmstein, dlouholetého předsedy "Ústředního spolku pro udržování válečných pomníků z roku 1866 v Čechách"
155 21. 4. 1866 Mobilizace rakouské Jižní armády
204 22. 4. 1817 Narození Gideona von Krismanić, šéfa operační kanceláře rakouské Severní armády
193 23. 4. 1828 Narození Alberta Saského, velitele saského armádního sboru a v letech 1873-1902 saského krále
130 24. 4. 1891 Úmrtí Helmuta von Moltke, náčelníka pruského generálního štábu
91 24. 4. 1930 Úmrtí Václava Weinzettla, významného sochaře, architekta a druhého technického referenta „Ústředního spolku pro udržování vojenských pomníků z roku 1866 v Čechách“
155 27. 4. 1866 Mobilizace rakouské Severní armády
140 27. 4. 1881 Úmrtí Ludwiga von Benedek, velitele rakouské Severní armády
112 2. 5. 1909 Úmrtí Dominika Hudského, v letech 1906-1909 předsedy Spolku pro udržování pomníků a hrobů na bojišti jičínském z roku 1866
155 4. 5. 1866 Počátek mobilizace pruské armády
179 5. 5. 1842 Narození Bedřicha Presla, v letech 1889-1906 předsedy Spolku pro udržování pomníků a hrobů na bojišti jičínském z roku 1866
120 8. 5. 1901 Úmrtí Čeňka Schäferlinga, dlouholetého technického referenta „Spolku pro udržování pomníků a hrobů padlých vojínů v politickém okresu Mnichovo-Hradišťském“
195 10. 5. 1826 Narození Leopolda von Edelsheim, velitele rakouské 1. lehké jezdecké divize
155 12. 5. 1866 Ludwig von Benedek převzal vrchní velení nad rakouskou Severní armádou
154 12. 5. 1867 Vysvěcení Fürstenbergského kříže na Chlumu
202 15. 5. 1819 Narození Ferdinanda Poschachera von Poschach, velitele brigády rakouského I. armádního sboru
102 16. 5. 1919 Konání poslední valné hromady "Ústředního spolku", která rozhodla o ukončení jeho činnosti
202 19. 5. 1819 Narození Aloise Procopa von Kunsti, velitele rakouského pěšího pluku č. 25, padlého u Tovačova
131 21. 5. 1890 Úmrtí Eduarda von Fransecky, velitele pruské 7. pěší divize
145 23. 5. 1876 Úmrtí Gideona von Krismanić, šéfa operační kanceláře rakouské Severní armády
123 24. 5. 1898 Úmrtí arcivévody Leopolda, velitele rakouského VIII. armádního sboru
113 24. 5. 1908 Odhalení pomníku s pamětní deskou Viléma prince zu Schaumburg-Lippe na Chlumu
145 25. 5. 1876 Úmrtí Franze von John, náčelníka štábu rakouské Jižní armády
125 25. 5. 1896 Úmrtí Franze Kuhn von Kuhnefeld, velitele rakouských vojsk v Tyrolích
212 27. 5. 1809 Narození Gustava Fragnera von Fragnern, velitele brigády rakouského VIII. armádního sboru
122 27. 5. 1899 Vysvěcení pomníku na památku bitvy u Kolína (1757), jehož vznik byl iniciován "Ústřední spolek pro udržování hrobů a pomníků na bojištích z roku 1866 v Čechách"
169 30. 5. 1852 Narození Viléma Dokoupila, ředitele sochařské školy v Hořicích a prvního technického referenta "Ústředního spolku pro udržování válečných pomníků z roku 1866 v Čechách"
185 1. 6. 1836 Narození Jana Kropáčka, v letech 1893-1906 předsedy „Spolku pro udržování pomníků a hrobů padlých vojínů v politickém okresu Mnichovo-Hradišťském“
208 2. 6. 1813 Narození Tasila hraběte Festetics de Tolna, velitele rakouského IV. armádního sboru
198 6. 6. 1823 Narození arcivévody Leopolda, velitele rakouského VIII. armádního sboru
90 6. 6. 1931 Úmrtí Karla Janků, řídícího učitele v Provodově, historika, autora knihy"Bitva na Dobeníně u Náchoda"
173 15. 6. 1848 Narození Jana Nepomuka Steinského, zakladatele "Komitétu pro udržování pomníků na bojišti Královéhradeckém"
136 15. 6. 1885 Úmrtí pruského prince Fridricha Karla, velitele pruské 1. armády
133 15. 6. 1888 Úmrtí Wilhelma Fridricha, velitele pruské 2. armády a budoucího německého císaře Friedricha III.
155 16. 6. 1866 Vpád pruských vojsk do Saska, Hanoverka a Hessenska
155 17. 6. 1866 Císař František Josef I. vydává válečný manifest
119 19. 6. 1902 Úmrtí Alberta Saského, velitele saského armádního sboru a v letech 1873-1902 saského krále
155 20. 6. 1866 Itálie vyhlásila válku Rakousku
155 22. 6. 1866 Pruské oddíly překročily české zemské hranice
119 22. 6. 1902 Odhalení litinové pamětní desky Emmericha Berty na místě jeho smrtelného zranění ve Stráži nad Nisou
109 23. 6. 1912 Znovuodhalení pomníku padlých v Kokoníně u Jablonce nad Nisou
155 24. 6. 1866 Srážka u Dlouhého Mostu
155 24. 6. 1866 Bitva u Custozy
155 25. 6. 1866 Srážka u Hodkovic nad Mohelkou
155 26. 6. 1866 Noční boje u hradu Kosti
155 26. 6. 1866 Srážka u Svijan-Podolí
155 26. 6. 1866 Srážka u Sychrova
155 26. 6. 1866 Srážka u Kuřívod
155 27. 6. 1866 Srážka u Osvětimi
155 27. 6. 1866 Bitva u Bad Langensalzy (mezi pruskou a hannoverskou armádou)
155 27. 6. 1866 Bitva u Náchoda
155 27. 6. 1866 Bitva u Trutnova
153 27. 6. 1868 Odhalení pomníku rakouského X. armádního sboru v Trutnově na Šibeníku
138 27. 6. 1883 Úmrtí Otakara Jedličky, autora knihy
115 27. 6. 1906 Odhalení pomnku praporu polních myslivců č. 6 ve Vysokově
155 28. 6. 1866 Bitva u Mnichova Hradiště
155 28. 6. 1866 Bitva u České Skalice
155 28. 6. 1866 Bitva u Nového Rokytníku
155 29. 6. 1866 Srážka u Svinišťan
155 29. 6. 1866 Bitva u Dvora Králové nad Labem
155 29. 6. 1866 Bitva u Jičína
145 29. 6. 1876 Odhalení centrálního pomníku bitvy u Jičína na Letné
128 29. 6. 1893 Založení „Spolku pro udržování pomníků a hrobů padlých vojínů v politickém okresu Mnichovo-Hradišťském“
115 29. 6. 1906 Vysvěcení kaple sv. Petra a Pavla na vojenském hřbitově v Kbelnici
206 30. 6. 1815 Narození Wilhelma von Ramming, velitele rakouského VI. armádního sboru
145 1. 7. 1876 Úmrtí Wilhelma von Ramming, velitele rakouského VI. armádního sboru
25 1. 7. 1996 Vyhlášení bojiště u Hradce Králové za památkovou zónu
190 2. 7. 1831 Narození Franze Josepha Ludwiga Ponze von Panz, prvního rakouského padlého důstojníka
154 2. 7. 1867 Odhalení saského pomníku na výšině Horka u Dílců
155 3. 7. 1866 Bitva u Hradce Králové
154 3. 7. 1867 Vysvěcení mauzolea v Lípě postaveného baronem Liebigem
125 3. 7. 1896 Odhalení pomníku rakouského praporu polních myslivců č. 8 ve Svíbu (tzv. Myslivec)
155 4. 7. 1866 Bitba u Dermbachu (Prusové porazily bavorské vojsko)
154 7. 7. 1867 Odhalení pomníku rakouského 12. pěšího pluku u Svíbu (tzv. Říman)
155 8. 7. 1866 Praha obsazena pruským vojskem
155 8. 7. 1866 Srážka u Rudoltic
155 10. 7. 1866 Jezdecká srážka u Žďáru
55 10. 7. 1966 Úmrtí Josefa Simona, vlastivědného pracovníka, historika, středoškolského profesora, dlouholetého funkcionáře Komitétu 1866 (v letech 1945-1952 jeho místopředseda), autora mnoha studií o válce roku 1866
155 11. 7. 1866 Srážka u Tišnova
155 13. 7. 1866 Arcivévoda Albrecht přebral velení nad celou rakouskou brannou mocí
217 14. 7. 1804 Narození Ludwiga von Benedek, velitele rakouské Severní armády
155 14. 7. 1866 Bitva u Kralic a Biskupic
204 15. 7. 1817 Narození Franze Kuhn von Kuhnefeld, velitele rakouských vojsk v Tyrolích
155 15. 7. 1866 Bitva u Tovačova
214 16. 7. 1807 Narození Konstanse von Voigts-Rhetz, náčelníka štábu pruské 1. armády
116 16. 7. 1905 Odhalení pomníku jezdecké srážky u Dlouhého Mostu
100 17. 7. 1921 Narození Václava Buriana, výzamného historika, mj. autora knihy "Bitva u Tovačova roku 1866"
207 19. 7. 1814 Narození Ludwiga Karla von Gablenz, velitele rakouského X. armádního sboru
155 20. 7. 1866 Námořní bitva u Visu
155 22. 7. 1866 Úmrtí Alphonse Wimpffena, velitele rakouského 20. pěšího pluku
155 22. 7. 1866 Bitva u Bratislavy-Lamače
48 23. 7. 1973 Úmrtí Bohumíra Tuhého, významného sběratele zbraní a autora knihy "Armády Rakouska, Saska a Pruska – organizace, výzbroj a výstroj ve válce roku 1866"
117 24. 7. 1904 Odhalení pomníku s bustou saského krále Alberta v Probluzi
155 26. 7. 1866 Podepsání mikulovského příměří
123 30. 7. 1898 Úmrtí Otto von Bismarcka, pruského kancléře
64 30. 7. 1957 Úmrtí Hugo Kmínka, v letech 1922-1957 předsedy Spolku pro udržování pomníků a hrobů na bojišti jičínském z roku 1866
99 31. 7. 1922 Úmrtí Jana Nepomuka Steinského, zakladatele "Komitétu pro udržování pomníků na bojišti Královéhradeckém"
185 2. 8. 1836 Narození Dominika Hudského, v letech 1906-1909 předsedy Spolku pro udržování pomníků a hrobů na bojišti jičínském z roku 1866
144 2. 8. 1877 Úmrtí Karla Friedricha von Steinmetz, velitele pruského V. armádního sboru
204 3. 8. 1817 Narození arcivévody Albrechta, velitele rakouské Jižní armády
197 8. 8. 1824 Narození arcivévody Arnošta, velitele III. rakouského armádního sboru
155 9. 8. 1866 Úmrtí Wolfa von Pfuel, velitele pruské 2. těžké jízdní brigády (zemřel na choleru)
211 11. 8. 1810 Narození Alfreda von Heninksteina, náčelníka štábu rakouské Severní armády
180 12. 8. 1841 Narození Karla Janků, řídícího učitele v Provodově, historika, autora knihy
125 15. 8. 1896 Odhalení pomníku rakouského 49. pěšího pluku u lesa Holá
119 17. 8. 1902 Odhalení veteránského pomníku ve Varnsdorfu
191 18. 8. 1830 Narození Františka Josefa I., rakouského císaře
174 19. 8. 1847 Narození Josefa Düricha, významného českého politika a v letech 1893-1916 místopředsedy „Spolku pro udržování pomníků a hrobů padlých vojínů v politickém okresu Mnichovo-Hradišťském“
182 21. 8. 1839 Narození Čeňka Schäferlinga, dlouholetého technického referenta „Spolku pro udržování pomníků a hrobů padlých vojínů v politickém okresu Mnichovo-Hradišťském“
117 21. 8. 1904 Odhalení pomníku obětem války r. 1866 v Lanškrouně
193 23. 8. 1828 Narození Alphonse Wimpffena, velitele rakouského 20. pěšího pluku
155 23. 8. 1866 Uzavření pražského míru
212 28. 8. 1809 Narození Friedricha Johanna Wilhelma Hillera von Gärtringen, velitele pruské 1. gardové pěší divize
17 30. 8. 2004 Úmrtí Olgy Peterkové, ochránkyně památek z války roku 1866 a čestné členky Komitétu 1866
151 1. 9. 1870 Úmrtí Georga Grivičiče, velitele brigády rakouského X. armádního sboru
137 2. 9. 1884 Úmrtí Karla Eberharda Herwartha von Bittenfeld, velitele pruské Labské armády
145 3. 9. 1876 Odhalení pomníku na vojenském hřbitově v kladských Dušníkách (Duszniki Zdrój)
225 4. 9. 1796 Narození Karla Eberharda Herwartha von Bittenfeld, velitele pruské Labské armády
119 7. 9. 1902 Odhalení pomníku rakouského 4. pěšího pluku "Deutschmeister" v Rozběřicích
213 12. 9. 1808 Narození Augusta von Werder, velitele pruské 3. pěší divize
134 12. 9. 1887 Úmrtí Augusta von Werder, velitele pruské 3. pěší divize
155 17. 9. 1866 Úmrtí Františka Kabeláče, podporučíka rakouského 21. pěšího pluku po válce popraveného za zbabělost
122 17. 9. 1899 Odhalení veteránského pomníku v Mostě

 

  • VITA ENIM MORTUORUM IN MEMORIA EST POSITA VIVORUM