Hodiny 4. 7. 2024

158. výročí bitvy u Hradce Králové

Obrázek

V pátek 28. červena 2024 byly vzpomínkové akce zahájeny v Hradci Králové tradičním podvečerním programem pro širokou veřejnost na labské náplavce u Eliščina nábřeží nazvaným Dostaveníčko s rokem 1866, odkud se vojsko přesunulo na Velké náměstí. V 18.00 program zakončilo slavnostní zvonění na zvon Augustin na Bílé věži a čestné salvy. Po návratu vojska do tábora na bojišti za obcí Chlum se od 22.00 hodin konal pochodňový průvod a pietní akt na Pruském hřbitově.

V sobotu 29. června se na Chlumu konala rozsáhlá vzpomínková akce u příležitosti 158. výročí bitvy u Hradce Králové, které se zúčastnilo několik tisíc návštěvníků. V 11 hodin byl zahájen pietní akt u pomníku Baterie mrtvých připomínající oběti bitvy u Hradce Králové, kterého se mimo jiné zúčastnili ministr pro evropské záležitosti M. Dvořák, senátor J. Holásek, zástupce ředitele odboru pro válečné veterány a válečné hroby Ministerstva obrany P. Kugler, náměstek hejtman a Královéhradeckého kraje P. Bulíček, náměstkyně primátorky města Hradce Králové I. Dvořáková, ředitel Muzea východních Čech v Hradci Králové P. Grulich, vedoucí Muzea války 1866 na Chlumu J. Hrubecký, velitel krajského vojenského ředitelství plukovník K. Navrátil, starosta obce Všestary M. Derner a místostarosta V. Fof, starostka obce Máslojedy B. Karešová a místostarosta P. Sailer, herec V. Vydra, ředitel projektu vzpomínkových akcí Königgrätz 1866 R. Balcárek, zástupci Vojenského a špitálního řádu sv. Lazara Jeruzalémského a Křižovníků s červeným srdcem a předseda Komitétu 1866 M. Suchý. Jako zvláštní host se pátečního a sobotního programu zúčastnil Constantin von Alvensleben, jehož prapředek generálmajor Constantin von Alvensleben v průběhu boje o vesnici Chlum převzal po smrtelně zraněném generálporučíku Hillerovi velení 1. gardové pěší divize a za její příkladné vedení a statečnost byl vyznamenán králem Wilhelmem I. nejvyšším pruským vyznamenáním Pour le Mérite. Českým průvodcem pana Alvenslebena byl Wolfgang Czernin, potomek účastníka jezdecké srážky u Střezetic z 3. července 1866 Theobalda hraběte Czernína a také potomkem polního maršála Josefa Václava hraběte Radeckého z Radče.

Po projevech ministra M. Dvořáka, náměstka P. Bulíčka, náměstkyně I. Dvořákové, C. von Alvenslebena a předsedy Komitétu 1866 M. Suchého pronesl P. Megela krátkou modlitbu za vojáky padlé na královéhradeckém bojišti. Následovalo pokládání velkého množství věnců a kytic k pomníku Baterie mrtvých, čestné salvy (6. prapor polních myslivců O. Krále, Gardový fyzilírský pluk R. Dufka, baterie J. Vilím – J. a M. Musílek) a státní hymna České republiky kterou zahrála kapela 6. praporu polních myslivců z Náchoda. V závěru veškeré vojsko shromážděné u pomníku za zvuků řízného pochodu defilovalo před tribunou a před odchodem do tábora zdravilo čestné hosty.

Ve 12 hodin byl u Muzea války 1866 zahájen promenádní koncert hudby 6. praporu polních myslivců, ve 12.45 předal P. Kugler plaketu Ministerstva obrany za péči o válečné hroby technickému referentovi oblasti severních Čech Jiřímu Náhlovskému a poté následoval křest knihy „3. 7. 1866. Bitva u Hradce Králové“ autorů V. Kesslera a J. Šrámka. Od 13.00 hodin proběhla krátká autogramiáda herce Václava Vydry a od 15 hodin následovala bitevní ukázka nazvaná Pour le Mérite, která byla věnována členům rodiny von Alvensleben, kteří bojovali a padli na bojišti u Hradce Králové.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Kompletní fotogalerie

Zpět na výpis