Hodiny 24. 9. 2024

158. výročí bitvy u Jičína

Obrázek

V sobotu 21.9. 2024 se na Jičínsku konala vzpomínková akce k 158. výročí prusko-rakouské války 1866.

Na tradiční vzpomínkové akci, kterou připravilo Muzeum přírody Český ráj z. s., Komitét pro udržování památek z války roku 1866 z.s., Jezdecké Centrum Jičín a Klub vojenské historie Jičín z.s. bylo přítomno 96 vojáků v historických uniformách z Čech i zahraničí, aby si na autentických místech připomenuli historické události na Jičínském bojišti z války roku 1866. Akce se konala v rámci projektu „Udržujeme živou historii“ podpořeného Královéhradeckým krajem.

Zajímavý program obsahoval pietní akt u pomníků na Prachově a pod Zebínem a rovněž na těchto místech se uskutečnily bitevní ukázky.

Obrázek

Program pro veřejnost začal ve 13:30 pietním aktem u pomníků v Prachovském sedle. Celým programem prováděl Josef Šrámek z Komitétu 1866 v uniformě setníka 14. praporu polních myslivců.
Josef Šrámek seznámil diváky s děním v roce 1866 na Jičínském bojišti a především v lokalitě Prachovských skal.

U pomníků vojáci provedli pietní akt, po kterém následovaly čestné salvy všech zúčastněných armád.

Poté byla představena nově vzniklá publikace „Jan Vandas – Vzpomínky starého válečníka“

U pomníků dostal hlavní organizátor akce Petr Lazurko od Komitétu 1866 „Poděkování za vytvoření Kadetní setniny Jičínského pěšího pluku č. 74„. Jičínská Kadetní setnina v příštím roce oslaví 10. let své činnosti.  Členy setniny jsou kluci i dívky  s zájmem o historii, kteří ukazují veřejnosti, jak fungovala rakouská pěchota v roce 1866.

Program u pomníků byl ukončen pořízením tradiční skupinové fotografie všech zúčastněných vojáků.

 

https://www.rajce.idnes.cz/mpcr/album/158-vyroci-bitvy-u-jicina-pietni-akt-prachov

 

Obrázek

Následovala komentovaná bitevní ukázka na autentickém místě. Prusové útočili do svahu proti pozicím rakouské armády. V ukázce bylo využito jak rakouské tak pruské dělostřelectvo a audiovizuální efekty, které dokreslily atmosféru bojového střetu. Bylo zde možné pozorovat nejen různé druhy vojska, ale i rozdílnou taktiku jednotlivých armád a složek armády. Všechny druhy vojska pak plně využívaly zalesněný terén, který jim však působil i jisté nesnáze. Není divu, že vojáci, kteří tento boj zažili v roce 1866, o boji ve skalách mluvili s velkým respektem.

Po bitevní ukázce se shromáždily všechny historické jednotky z Čech i zahraničí k závěrečnému představení. Byly jim předány pamětní tradiční upomínkové předměty v podobě speciálních zápalek.

 

https://www.rajce.idnes.cz/mpcr/album/158-vyroci-bitvy-u-jicina-bitevni-ukazka-prachov

Obrázek

Program pak pokračoval pod Zebínem, Petr Lazurko zde velmi stručně seznámil veřejnost s děním v této části bojiště. Proběhl pietní akt u pomníku Saského obvaziště, po kterém pan David Kotlář představil veřejnosti zbrusu novou naučnou stezku „Sasové pod Zebinem“, která podává informace o dění v roce 1866 v této lokalitě a doplňuje tak naučnou stezku zřízenou Komitétem v roce 2005.

https://www.rajce.idnes.cz/mpcr/album/158-vyroci-bitvy-u-jicina-otevreni-naucne-stezky-pod-zebinem

Obrázek

Následovala bitevní ukázka inspirovaná skutečnými událostmi. Na bojišti bylo vytvořeno obvaziště, které hlídaly předsunuté jednotky.  Stejně jako v roce 1866 ohlásila blížící se Prusy rakouská dělostřelba, během které couvaly saské jednotky pronásledované Prusy směrem k obvazišti, kde se sešikovaly a společně s Rakušany se Prusům postavily na odpor.
Diváci zde na rozdíl od lesní ukázky mohli obdivovat práci formací jak rakousko-saské strany, tak pruské armády. Během bitvy dokonce došlo k několika událostem, které byli inspirovány historickými obrazy. Pruský důstojník například vzat pušku padlého vojáka a následně vedl své muže do útoku.

 

https://www.rajce.idnes.cz/mpcr/album/158-vyroci-bitvy-u-jicina-bitevni-ukazka-zabin

Obrázek

Celá akce byla zakončena pietním večerním zapálením svíček na hrobech padlých vojáků v Prachovském sedle.

 

https://www.rajce.idnes.cz/mpcr/album/158-vyroci-bitvy-u-jicina-zapaleni-svicek-v-prachovskem-sedle

Obrázek

Akce se, účastnily následující historické jednotky:

Rakouskou armádu reprezentovaly:
1. pěší pluk (KVH Trutnov), 4. pěší pluk, 6. prapor polních myslivců (SPVH Náchod), 13. hraničářský pěší pluk, 17. prapor polních myslivců, 18. pěší pluk z Hradce Králové, 49. pěší pluk z Rakouska, 73. pěší pluk z Železnice, 74. pěší pluk z Jičína se svou kadetní setninou (KVH Jičín) a Rakouská dělostřelecká baterie Vimus.

 

Saskou armádu reprezentovaly:
1. saský myslivecký prapor z Německa a 2. saský myslivecký prapor (SVH Liberec).

 

Pruskou armádu zastupovaly:
Pruský 1. gardový pěší pluk – 1. setnina Hradec Králové (Gardekorps), Pruský 1. gardový pěší pluk – 7. setnina Hradec Králové (Garda města Hradce Králové), Gardový granátnický pluk č. 2 císaře Františka – 12. Setnina (Českomoravský KVH Předměřice nad Labem), 2. magdeburský pěší pluk č. 27 a 1. slezský polní dělostřelecký pluk č. 6 von Paucker.

 

Organizátoři akce děkují všem zúčastněným historickým jednotkám, s jejichž pomocí bylo možné uskutečnit důstojné připomenutí událostí války roku 1866 na Jičínsku. Jsme rádi, že si tato akce našla místo v srdci řady jednotek a láká i jednotky ze zahraničí.

Zpět na výpis