Hodiny 7. 4. 2024

74. pěší pluk v Jičíně 2024

Obrázek

V neděli 7.4 2024 se konala vzpomínková akce „74. pěší pluk v Jičíně“

Vojáci v polních uniformách Jičínského pěšího pluku č. 74 prošli Husovou ulicí ke kostelu sv. Jakuba Většího. V kostele vyslechli spolu s dalšími zájemci z řad veřejnosti krátký projev o vzniku a osudech této jednotky. Pluk zřízený v roce 1860 absolvoval tažení v roce 1866 a prošel například bitvami u České Skalice, Hradce Králové a Aschaffenburgu.
Jičíňáci nechtěli na důstojníky, kteří se z války nevrátili, zapomenout a tak deska se jmény padlých byla umístěna do kostela Sv. Jakuba Většího. Právě u této desky se členové KVH Jičín od vzniku kadetní setniny pravidelně fotí. V kostele se nachází i deska upomínající na tažení pluku do Bosny a Hercegoviny.

 

Obrázek

Klub vojenské historie Jičín vystupuje na vojensko-historických akcích právě v uniformách 74. pěšího pluku z roku 1866, kdy na našem území došlo k největší bitvě v našich dějinách, přímo Jičín se stal dějištěm druhého největšího střetu celé války.

Po promluvě v kostele se vojáci přesunuli do parku, kde byly připraveny manévry, kde se veřejnost mohla postavit mezi vojáky a něco se od nich naučit. Bylo také vysvětleno, proč se v armádě velelo německy a jak přesně vypadalo provedení různých povelů i jak se lišilo podle typu výzbroje vojáka.

Po cvičení následovala vycházka po místech bojů v Jičíně. Vojáci navštívili bývalá kasárna 74. pěšího pluku, rybník Kníže a Letnou, kde byl u pomníku proveden pietní akt. A na konec jičínský hřbitov, tam navštívili pomníky z napoleonských válek, války 1866 a Velké války. U pomníku jičínského starosty z roku 1866 byla zapálena svíčka.

Závěrem bychom rádi poděkovali Jičínské farnosti za přístup do kostela k deskám padlých a Městu Jičín.

Akce byla podpořena Městem Jičínem a Královéhradeckým krajem v rámci projektu „Udržujeme živou historii“

Zpět na výpis