Hodiny 3. 4. 2024

Brigáda- Jičínské bojiště- 29. 3. 2024

Obrázek

Na Velký pátek 29. 3. 2024 se konala brigáda zaměřená na jarní úklid pomníků a jejich okolí.

Začalo se v Českém ráji na Žďáru u pomníku ev. č. 3, který byl očištěn, byl drobně ostříhán okolní živý plot a také byl odstraněn humus ze spáry mezi deskou a vlastním pomníkem. Následoval přesun ke Kosti, kde bylo vyčištěno okolí pomníků ev. č. 1 a 2 tak, aby byly více vidět ze silnice a malého parkoviště před nimi. Většinou již suché větve na přístupové cestě a také přímo v okolí pomníků byly ořezány, aby neohrožovaly pomníky ani jejich návštěvníky. Pomníky byly také očištěny a jejich okolí včetně cesty uhrabáno. Na hřbitově v Sobotce byly očištěny od mechu pomníky ev. č. 120 – 122, bylo také uhrabáno jejich okolí. Zdejším pomníkům je jinak věnována nebývalá a záslužná péče neznámou obyvatelkou Sobotky (viz květiny a svíčky na fotkách).

Krátkou odbočkou z cesty k dalšímu pomníku byla zastávka v obci Příchvoj, kde s majitelem zdejšího Muzea vzduchovek došlo k výměně propagačních materiálů, letáčků Naučné stezky Bitvy u Jičína za letáčky tohoto muzea.

V Ohařicích u pomníku ev. č. 41 byla ořezána túje okolo pomníku a jeho okolí bylo uklizeno. V Dolním Lochově byl pomník ev. č. 39 vytržen z lůna přírody. Okolí pomníků ev. č. 37 a 38 na Horním Lochově bylo spolu se stojanem naučné stezky č. 6 uhrabáno a uklizeno. Byly také odstraněny větve bránící v pohledu na tyto památky a stojan. Obdobně bylo uklizeno také okolí stojanu č. 5 Nad Ohavčí. U pomníku ev. č. 42 v Ohavči byly odstraněny suché části okrasné rostliny, okolí bylo uhrabáno a byl odstraněn mech ze zídky u pomníku. Poslední zastávkou byl hřbitov v Libuni, kde byly očištěny pomníky ev. č. 29 a 30 a jejich okolí.

Brigády se za krásného jarního počasí účastnil Jiří Třešňák.

1866- jičínsko – daviduskoral – album na Rajčeti (idnes.cz)

Obrázek Obrázek Obrázek
Zpět na výpis