Dušičky na královéhradeckém bojišti 2024
V sobotu 26. října 2024 se po valné hromadě našeho spolku konala vzpomínková akce Dušičky 1866 na královéhradeckém bojišti, kterou pořádal Komitét 1866, Muzeum východních Čech v Hradci Králové a projekt Königgrätz 1866. Ve 13 hodin se účastníci sešli u kostela Všech svatých v Probluzi a vojenské jednotky nastoupily okolo nově opraveného litinového pomníku věnovaného saským vojákům zemřelým v lazaretech v Probluzi, Dolním Přímu a Hrádku, který byl odlit na příkaz saského krále Jana ve slévárnách v Lauchhammeru a sem byl umístěn na podzim 1867 nebo na jaře 1868. Po krátkém úvodu moderátora Jiřího Synka vystoupil s projevem ředitel projektu Königgrätz 1866 Radek Balcárek a následně pomník požehnal farář římskokatolické farnosti Nechanice Marián Benko ve spolupráci s Petrem Megelou a pronesl modlitbu za padlé vojáky. Po položení věnce a čestných salvách si všichni prohlédli pomníky a hroby z prusko-rakouské války, jejichž velký soubor se nachází na starém hřbitově okolo kostela,
Účastníci akce se pak uspořádali do průvodu a společně odešli k nedalekému parku, kde se nachází rovněž letos opravený pomník saského korunního prince Alberta, postavený podle návrhu ředitele hořické kamenické školy Václava Weinzettla v roce 1904, u něhož se konala druhá část pietní akce. Zde nejprve předseda Komitétu 1866 Miroslav Suchý seznámil přítomné s historií péče o válečné pomníky a nezbytností připomínat si památku padlých a poté farář M. Benko požehnal i tento opravený pomník.
Následoval křest knihy vzpomínek příslušníka 14. praporu polních myslivců Jana Vandase nazvané Vzpomínky starého válečníka (1859 a 1866), kterou náš spolek v letošním roce vydal. Měli jsme při této příležitosti mimořádně možnost přivítat i potomky myslivce Jana Vandase – paní Veroniku Šmídovou a paní Elišku Šmídovou, kterým patří velký dík za umožnění zpracování rukopisu svého předka. Historik Muzea východních Čech v Hradci Králové Josef Šrámek, který knihu redakčně připravil, seznámil přítomné s okolnostmi jejího vzniku a poděkoval Jiřímu Jemelkovi, který rukopis získal a pečlivě zpracoval a také Ondřeji Královi, jenž text doplnil kapitolou o historii 14. praporu polních myslivců. Nakonec všichni společně knihu pokřtili a Jiří Jemelka vyjádřil dík všem, kteří při zpracování této publikace přispěli svým dílem. Vzpomínková akce v Probluzi byla ukončena položením věnce a čestnou salvou pruské a rakouské jednotky a zvučným výstřelem moždíře.
Zvláštní poděkování patří obci Dolní Přím, která pravidelně pečuje o nemalé množství válečných hrobů na svém katastru a na opravu obou pomníků, u kterých se letošní pietní akce konala, získala dotaci Ministerstva obrany České republiky, přičemž sama se na opravách finančně podílela.
Tak, jako v předchozích letech, by vzpomínková akce Dušičky 1866 na královéhradeckém bojišti nemohla být realizována bez podpory Královéhradeckého kraje a všech tří pořadatelů, ale také bez hojné účasti členů klubů vojenské historie – především Gardy města Hradce Králové pod vedením R. Balcárka, Adama Balcárka a Jiřího Marko Bohdaneckého, Historického c. k. řadového pěšího pluku č. 18 Hradec Králové velitele Martina Kliky, Kadetní setniny jičínského pěšího pluku č. 74 pod velením Petra Lazurka, Spolku vojenské historie Liberec v uniformách saského 2. mysliveckého praporu, SPVH – 6. praporu polních myslivců velitele O. Krále, Sanitní jednotky saského armádního sboru, KVH Gardekorps, dělostřelecké baterie Vilím-Musílek a v letošním roce i zástupců KVH Trutnov. Všem patří naše velké poděkování.