Jičínské bojiště- 17. 8. 2024
Relativně deštivé počasí letošního léta dalo zapomenout na usilovnou práci brigádníků koncem května a pomníky ukryté mnohde již opět za travou, keři a větvemi velely chopit se znovu křovinořezu a hrábí.
Jejich volání vyslyšeli a v sobotu 17. 8. 2024 se před osmou ráno na parkovišti u hospůdky Na Jívě v Podůlší sešli Jiří Třešňák, Martin Drapák a Martin Rympler. Všechny potěšila také účast nestora zdejšího bojiště Josefa Votrubce. Tyto členy Komitétu 1866 z bojiště u Jičína přijela podpořit také silná skupina ze severních Čech ve složení Jiří Náhlovský, Milan Janoušek a Petr Novák, u kterých ještě doznívala euforie z povedené brigády minulou sobotu na jejich bojišti.
Společně jsme se vydali posekat Na Horku k centrálnímu saskému pomníku ev. č. 13 a zastavení NS č. 17. Kromě Jiřího Třešňáka, který poté posekal u pomníků ev. č. 11 a 12 a zastavení NS č. 18 Pod Zebínem, zamířili ostatní k pomníku ev. č. 14 u Dílců. Následně se rozdělili na dvě skupiny. Domácí tým jel na Zámezí, posekal a upravil okolí NS č. 11 Zámezí s pomníky ev. č. 16 a 17 a pokračoval k pomníku ev. č. 8 nad rybníkem Valcha. Zde se k nim opět přidal Jiří Třešňák, který předtím posekal u pomníku k ev. č. 18 a zastavení NS č. 10 Dolní Podůlší. Společně posekali u NS č. 12 U Valchy. Hosté ve stejný čas špičkově posekali a upravili okolí pomníků ev. č. 23 a 24 na Luňáčku.
Kolem poledne se všichni šťastně, byť krátce, opět setkali nad rybníkem Valcha. Zde poklidili u zastavení NS č. 13 Valchovská stráň s křížem ev. č. 9. Přímo u tohoto kříže byly také prodiskutovány optimální možnosti osazení nové smaltové cedule s informacemi o zdejším dění v době bitvy u Jičína. Cedule bude, také po konzultaci s kameníkem Verichem o nejvhodnějším způsobu provedení, co nejdříve osazena.
Na Valše se skupiny definitivně rozdělily. Jiří Náhlovský, Milan Janoušek a Petr Novák se vydali k Železnici. Posekali kolem zastavení NS č. 15 Pod Železným s pomníkem ev. č. 7. Pokračovali ke kostelu sv. Jiljí v Železnici, kde uklidili u pomníku ev. č. 6 a také u ev. č. 4 na hřbitově tohoto kostela. Další jejich zastávkou byl těžko přístupný pomník ev. č. 10, zde posekali a odstranili větve z jeho okolí. Na rozloučenou s Jičínským bojištěm posekali u litinového pomníku ev. č. 27 a již za deště také u ev. č. 25.
Cesta domácích vedla z Valchy do Podůlší k typovému kříži ev. č. 131. Po posekání a úpravě jeho okolí pokračovali ve stejné činnosti také u pomníků ev. č. 51, ev. č. 45 a ev. č. 44. Poklizeno bylo i okolí stojanů NS č. 3 Holínské předměstí a č. 4 Holín. Dále jsme táhli na západ k pomníkům ev. č. 37 a 38 a zastavením NS č. 5 Nad Ohavčí a č. 6 Horní Lochov. Zatímco Jiří Třešňák se vydal k pomníku ev. č. 39 v Dolním Lochově, ostatní se vrátili k Jičínu a s nastupujícím deštěm posekali a upravili okolí u nového stojanu NS č. 22 Žabínek a také u pomníku ev. č. 52. Následná silná dešťová přeháňka tuto povedenou brigádu prakticky ukončila a většina brigádníků se po velmi dobře vykonané intenzivní práci vydala ke svým domovům.
Jiří Třešňák se po dešťové přeháňce krátce zastavil u Ossaria na Kbelnici, kde ořezal bujně obrážející výhony ze dvou pařezů v přední části hřbitova a posekal vzrostlou trávu před čelním plotem u silnice a kolem vstupní branky. Takto bude nejviditelnější část perly mezi památkami na válku 1866 na jejím nejkrásnějším bojišti více vybízet kolemjedoucí k návštěvě.
Posledními pomníky, kterým se dostalo za této brigády péče, byly ev. č. 53 Rybníček a ev. č. 28 v obci Kněžnice.
https://www.rajce.idnes.cz/daviduskoral/album/1866-jicinsko-17-8-2024