Pomník jezdecké srážky u Střezetic – idea a budování

Obrázek

Na bojištích prusko-rakouské války vznikaly již záhy po ukončení konfliktu první pomníky připomínající hrdinství a oběti bojujících vojáků, jejichž počet vzrostl především v desetiletích na přelomu 19. a 20. století. I poté však kupodivu neexistoval žádný zvláštní pomník věnovaný padlým střezetické srážky. Až v roce 1913 se z iniciativy Ústředního spolku pro udržování vojenských pomníků z r. 1866 v Čechách začal takovýto pomník připravovat, přičemž jeho návrh vytvořil osvědčený autor obdobných pomníků a ředitel kamenosochařské školy v Hořicích Václav Weinzettl. Slavnostní odhalení bylo zamýšleno na 3. července 1916, tedy u příležitosti 50. výročí bitvy u Hradce Králové. Tyto smělé plány pohřbila 1. světová válka. Peníze na zřízení pomníku se s ohledem na válečnou situaci nepodařilo vybrat, po roce 1918 zase vybudování pomníku nepřály především politické okolnosti a získané prostředky byly věnovány na jiné památky spjaté s rokem 1866.

Idea pomníku jezdecké srážky u Střezetic však nezanikla. Existovala i ve vědomí členů v roce 1990 vzniklého Komitétu pro udržování památek z války roku 1866, který ve své činnosti navazoval i na zmíněný Ústřední spolek. První kroky směřující ke skutečnému zřízení pomníku střezetické jezdecké srážky byly učiněny v roce 2009. Komitét 1866 především přišel s ideou pomníku, který by měl připomínat nejen padlé vojáky, ale také jejich padlé koně, respektive jejich vzájemný vztah. Zároveň byl u Střezetic identifikován pozemek, který pro pomník vytipoval již Ústřední spolek, a jako autor pomníku byl osloven akademický sochař Petr Novák.

Akademický sochař Petr Novák

Jaroměřský rodák (nar. 1957), absolvent Střední průmyslové školy kamenické v Hořicích a Akademie výtvarných umění v Praze patří mezi nejvýznamnější současné české sochaře. V počátcích své tvorby se soustředil především na akty či figurální kompozice, v posledních dvou desetiletích se věnuje především monumentální plastice – jeho četné realizace krášlí mnoho míst v ČR (Jaroměř, Nové Město nad Metují, Lány) i v zahraničí (Itálie, Kanada). Dlouhodobě se specializuje na sochařské ztvárnění koní.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

V lednu 2010 představil akademický sochař Petr Novák své návrhy na pomník předsednictvu Komitétu 1866, které vybralo jeho konečnou variantu, zpodobňující rakouského kyrysníka pomáhajícího vstát svému zraněnému koni. Následně se rozběhly další práce spočívající ve vytváření modelů pomníku v různých měřítcích i dílčích kompozičních studií. Ty na jaře 2012 vyústily v sádrový model pomníku v měřítku 1:3 následovaný finálním hliněným modelem ve skutečné velikosti, který byl na podzim téhož roku odlit do sádry.

Zároveň bylo po etapách upravováno i místo budoucího pomníku nacházející se na okraji obce Střezetice. Zde byl v roce 2014 vybudován betonový základ, na který byl položen pískovcový sokl a uskutečněny byly i nezbytné zemní práce.

Na jaře 2016 byl zmíněný sádrový model v měřítku 1:1 převezen z josefovského depozitáře do slévárny HVH, s.r.o v Horní Kalné na Trutnovsku, kde proběhla výroba forem a odlití do bronzu. Na sklonku června 2016 bylo bronzové sousoší odvezeno do Střezetic a připraveno na slavnostní odhalení, přičemž byly zároveň dokončeny i finální úpravy okolí pomníku.

Výsledné sousoší pojaté v mírně nadživotní velikosti (120 %) má bez soklu délku 6 m, šířku 1,5 m a výšku 2,5 m.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek