Vzpomínková akce Návštěva císaře na bojištích 1866 - historický parní vlak

Obrázek

Podpořeno Královéhradeckým krajem.

Podpořeno městem Česká Skalice.

Projekt „Návštěva císaře na bojištích 1866 – historický parní vlak“ byl závěrečnou akcí cyklu kulturních a společenských aktivit pořádaných u příležitosti 150. výročí prusko-rakouské války roku 1866 v Královéhradeckém kraji. Tato dvoudenní akce připoměla návštěvu císaře Františka Josefa I. na bojištích u Hradce Králové, České Skalice, Náchoda a Trutnova v listopadu 1866.

Projekt byl realizován za finanční podpory Královéhradeckého kraje, které jeho uskutečnění podpořilo poskytnutím dotace z dotačního programu Královéhradeckého kraje „16KPG01 Podpora a rozvoj profesionálních i neprofesionálních kulturních aktivit“ ve výši 25 000 Kč.

Zároveň byl projekt podpořen Městem Česká Skalice, která jeho uskutečnění podpořilo poskytnutím dotace podle smlouvy č. 273/2016/FPÚ ve výši 10 000 Kč.

Projekt „Návštěva císaře na bojištích z roku 1866 – historický parní vlak“ byl rozložen do dvou dnů. Z železničního muzea v Jaroměři byl vypraven zvláštní historický parní vlak, který v sobotu 5.11.2016 mezi Jaroměří a Hradcem Králové a v neděli 6.11.2016 mezi Jaroměří, Českou Skalicí a Trutnovem přepravoval císaře s doprovodem, ale také návštěvníky akce.  Na jednotlivých železničních stanicích se odehrával bohatý kulturní program (Hradec Králové, Jaroměř, Č. Skalice, Starkoč, Č. Kostelec, M. Svatoňovice). Tato akce se stala nejenom připomínkou historické události a propagací jednotlivých bojišť z prusko-rakouské války roku 1866, ale také propagací železničního muzea v Jaroměři a zároveň rozšířením pravidelných letních turistických jízd historických parních vlaků v Královéhradeckém kraji. Akci zajišťovalo více jak 120 účinkujících a celková účast návštěvníků předčila očekávání – sobotní program cca 1.000 osob, nedělní program cca 2.500 osob.